VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel chtěl uplatit úřednici, ta ho udala policii

Náchod/FOTOGALERIE/- Případ uplácení na náchodské radnici začal řešit Okresní soud v Náchodě.Hrozbě až tříletého vězení čelí padesátiletý podnikatel Jaroslav Kohout z Náchoda, který se podle obžaloby snažil ovlivnit rozhodování vedoucí odboru výstavby Městského úřadu v Náchodě. A to tím, že jí nabídl úplatek.

2.2.2012 14
SDÍLEJ:

Obžalovaný Jaroslav Kohout, čelí obžalobě, že uplácel úřednici Městského úřadu v Náchodě. Hrozí mu až tři roky vězení.Foto: Jiří Máslo

Devětatřicetiletá úřednice Andrea Lipovská nepodlehla a chování podnikatele oznámila policii.

Úřednici podstrčil obálku s penězi

K události došlo 6. června loňského roku, kdy se podnikatel dostavil do kanceláře úřednice, aby pokračoval v řešení sporu se svým sousedem, podnikatelem Michalem Kudrnáčem. Léta se totiž přeli o to, jak bude využíván dvůr za budovou knihovny v ulici Kamenice v Náchodě.

Cílem Kudrnáče bylo, aby mohl přes dvůr zásobovat kavárnu, kterou chtěl vedle knihovny otevřít. Kohout mu v tom ale bránil. „Celé to gradovalo tím, že pan Kudrnáč nalepil na výlohu budoucí kavárny plakát, na kterém stálo, že kavárna nefunguje kvůli liknavosti náchodské radnice, která nepracuje tak, jak by měla. A řízení zdržuje. Spor se táhl přes tři roky,“ řekl Deníku starosta Náchoda Jan Birke, který byl v době incidentu tajemníkem radnice a Lipovská byla jeho podřízenou.

Obžaloba je přitom přesvědčena, že Kohout se letitý spor snažil řešit úplatkem. A to tak, aby úřednice ovlivnila řízení v jeho prospěch.

„Přinesl obálku s penězi, položil ji na stůl, a to se slovy, že chápe, že jeho námitky či odvolání v rámci tohoto řízení mohou pracovníky úřadu obtěžovat a zdržovat je,“ uvedla státní zástupkyně Blanka Reindlová. „A že věří, že se mu teď bude na úřad chodit lépe, a nebude tolik obtěžovat. Tím jinému v souvislosti s obstaráním věci obecného zájmu poskytl úplatek a spáchal takový čin vůči úřední osobě. Tím se dopustil zločinu uplácení, za což mu hrozí až tři roky vězení,“ dodala.

Pokus o úplatek nevyšel

Úřednice odmítla úplatek převzít. „Na obálku jsem ani nesáhla a řekla mu, ať si ji vezme zpět,“ řekla Andrea Lipovská. Obžalovaný se ovšem snažil soud přesvědčit, že nikoho neuplácel. A že k tomu ani nebyl důvod.

„Proč bych to dělal? To, jak jste se při řešení sporu chovala, bylo převážně v můj prospěch,“ prohlašoval v soudní síni obžalovaný. Úřednice se však ohradila: „V mém zájmu nebylo vyhovět vám, ani druhé straně. Jediným limitem pro mé rozhodování byly zákony,“ uzemnila úřednice Kohouta.

Ten se poté snažil zpochybnit i obsah obálky. A začal tvrdit, že v ní byly pouze další připomínky k řízení.

„Bylo zřejmé, že v obálce jsou peníze. Přes papír prosvítala dvoutisícová bankovka. A pan Kohout mne žádal, abych rozhodování ve sporu zdržela. Chápala jsem to tak, že chce ovlivnit průběh řízení a snaží se mne uplatit. Proto jsem vše oznámila nadřízeným a taky policii,“ dodala Andrea Lipovská.

Jako svědek se líčení účastnil i starosta Náchoda Jan Birke, který byl v době incidentu tajemníkem radnice. Celou věc rovněž hlásil policii. V té době ho však již předběhl manžel úřednice, který je policistou.

„Když jsem se dovolal na příslušné oddělení policie, už mi řekli, že je vše v pořádku a naše úřednice právě vypovídá. Zpoždění z mé strany nastalo tím, že jsem se o celé věci dozvěděl od paní Lipovské až o den později, tedy sedmého června. Den před tím jsem byl totiž mimo úřad,“ řekl u soudu Birke.

Zabránit soudu v jednání se nepovedlo

Jednání soudu provázely i obstrukce. A to ze strany obžalovaného. Začátek hlavního líčení byl oznámen na devátou hodinu ranní. Jaroslav Kohout se však dostavil k soudu bez advokáta. Na dotaz soudce, kde má obhájce, jen krčil rameny. A dodal, že mu vypověděl plnou moc. „Kdo vás zastupuje v tuto chvíli?“ ptal se logicky soudce Pavel Ruml. Obžalovaný ale nedokázal odpovědět.

Soudce se tedy spojil s původním advokátem, který musel k soudu cestovat až z Hradce Králové. Když dorazil, bylo už půl jedenácté. Obžalovaný však odmítl obhájce přijmout. A k soudu přinesl plnou moc pro jiného. Ten však na místě nebyl. Jednání tak pokračovalo s původním advokátem.

Nechtěl vypovídat, špatně snáší stres

„Nebudu vypovídat,“ zasekl se obžalovaný. „Podnikám už dvacet let a špatně snáším stres. Teď jsem ve stresu a je mi špatně,“ začal blokovat líčení Kohout.

Musí si obstarat znalecký posudek

„Nutit vás nebudu, ale vyslechnu přivolané svědky,“ reagoval soudce. „Do příště si obstarejte znalecký posudek, že jste dnes nebyl schopen výpovědi. A nevylučuji, že si ho na Vás nechám vypracovat i já,“ vypořádal se s obstrukcemi soudce.

Soud bude pokračovat 21. února.

JIŘÍ MÁSLO

2.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 500 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Výhodou znalost NJ nebo AJ., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@hotel-tommy.com. Pracoviště: A-hotel tommy & spa s.r.o. - pracoviště, Kaštanová, č.p. 205, 547 01 Náchod 1. Informace: Eva Andrejsová, +420 491 452 452.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Služby - Služby Ostatní služby 13 500 Kč

Pracovníci péče o děti v domácnostech CHŮVA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou dvou let, jednosměnný provoz., Požadavky: řidičský průkaz sk. B, anglický jazyk, ruský jazyk, znalost práce na PC., V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele telefonicky na tel.: 606 602 272 nebo 724 588 899 (Alena Skalová, Petr Skala)., Místo výkonu práce: Velký Dřevíč 111, 549 34 Hronov.. Pracoviště: Alena skalová - provozovna, 549 34 Hronov 4. Informace: Petr Skala Alena Skalová,, +420 606 602 272,724 588 899.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 500 Kč

Číšníci a servírky POKOJSKÁ/-Ý. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Nástup možný ihned. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@hotel-tommy.com. Pracoviště: A-hotel tommy & spa s.r.o. - pracoviště, Kaštanová, č.p. 205, 547 01 Náchod 1. Informace: Eva Andrejsová, +420 491 452 452.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LADA KŘÍŽOVÁ s pomocníky uklízí následky havárie vodovodního potrubí. Prasklo zhruba 130 metrů od Dřevěnky a valící se voda si to zamířila přímo do výčepu.
5

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Nervozita ve Vebě: Stovky lidí čekaly netrpělivě na výplatu

Broumov - Jaké to je, okusily nyní na vlastní kůži stovky zaměstnanců broumovské textilky Veba, kterým v pondělí 12. března nepřistála na účtech únorová výplata.

Do Úpy spadla žena, ráno ji našli utopenou

Česká Skalice - Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, pátralo po 42leté ženě, která ve čtvrtek večer spadla do řeky Úpy poblíž Muzea Boženy Němcové. Při nočním pátrání se člunem v řece ani podél břehů však ženu nenalezli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT