VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzemní chodby v Josefově patří státu

Jaroměř–Josefov - Podzemní chodby v Josefově – světový unikát – jsou v katastrofálním stavu. Zastupitelstvo města se nedávno konečně po letech rozhodlo situaci řešit.

25.2.2009
SDÍLEJ:

Neutěšený stav chodeb pevnosti Josefov.Foto: Markéta Volfová

Do 4. dubna bude zpracován plán na odvodnění a vyčištění podzemních chodeb. Současný stav je totiž takový, že se do podzemních chodeb protizákonně vypouštějí odpadní a dešťové vody. Město chce tedy zároveň vyřešit napojení zbývajících domů v Ruské ulici na městskou kanalizaci. Některé domácnosti totiž stále odvádějí splašky do pevnostních chodeb. Na kolik korun celá akce vyjde, ani kde přesně město získá peníze zatím není jasné.

Ještě před několika dny bylo hlavním problémem, že podzemky neměly žádného majitele. Jen málokdo by investoval do objektu, jehož majitel není znám. Záhadu v pátek 20. února vyřešil Okresní soud v Náchodě, který za nového vlastníka určil stát.

Vedení města se snaží nalézt viníka současného stavu chodeb. Názory zastupitelů se rozcházejí. „Domy, jejichž splaškové vody stékají do chodeb, byly dříve městské, teprve později prodané. Vina je tedy na straně města. Neházejme tedy špínu na jiné,“ řekl při zastupitelstvu Vratislav Čermák, opoziční zastupitel a bývalý starosta Jaroměře. „Není důležité, kdo je viníkem. Důležitější je situaci řešit,“ domnívá se Luboš Rejl, zastupitel z ODS. Pokud nebude kanalizace v Ruské ulici co nejdříve vyřešena, hrozí zřícení rodinných domků.

Soud je však toho mínění, že chodby byly v 50. letch minulého století převedeny na stát. Potom už nemohly být bez smlouvy převedeny na město. Žádná taková smlouva totiž neexistuje.

Oblast Korunní hradby, kde je spleť chodeb nejsložitější, má mizivou naději na rekonstrukci. Odborníci se shodují, že stav je natolik katastrofální, že chodby v této části už nelze zachránit. O podzemky se totiž léta nikdo nestaral, kromě Ochránců památek pevnosti Josefov, kteří postupně provádějí nejnutnější opravy bez nároků na honorář.

Podle odborníků nese vinu za současný stav pevnostních chodeb i město. Dešťová voda z asfaltových ploch, které jsou v majetku města, stéká také do podzemních chodeb. Ty dostávají jednu ránu za druhou.

Autor: Hynek Šnajdar

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení