Jeho ředitel Leoš Kučera při on–line rozhovoru Hradeckého deníku však odhalil i intimní zákoutí Centrálu.

Jaké další plány s kinem má?
Kdy bude zahájena 3D projekce?
Jak čelí konkurenci multikin?

Leoš Kučera odpovídal ve čtvrtek 22. října od 11 do 13 hodin v redakci Hradeckého deníku.

Neláká některé páry při filmu, kde není mnoho lidí, sklouznout i k milostným hrátkám? Stalo se to už někdy v kině, že byl někdo takto přistižen. A co vy, nechtěl jste si to někdy takhle užít? (dračice)

Naše léže, speciální lehátka uprostřed balkonu, jsou opravdu výborným nápadem. Když jsme znovu otevírali kino v září 2003, tak jejich věhlas proběhl celou republikou. Lidová tvořivost z nich pak ale třeba v Příbrami udělala jakési klece, kde se dějí hrozné věci. Občas tam najdeme nějaký uvolněnější pár. Vím o „mírném mazlení“. Ale konkrétní čin diváků nemám doložen. Přiznávám, že třeba prázdné kino skýtá nejrůznější možnosti. Jen od něj musíte mít klíče, aby bylo pouze pro vás. Až uvidíte nějaký konkurz na ředitele kina, tak neváhejte.

Na kolik přijde kino takový jeden film? Myslím tím průměrně. A jaké jsou rozdíly mezi náklady na český a zahraniční snímek? (Hanz)

Obecně odvádíme 50% z vybraného vstupného a 19% DPH. To je model platící u českých i zahraničních titulů. Když chceme něco, co není běžně v distribuci, tak je to od 2000 do 20 000. To si pak musíme dost rozmyslet. Třeba ale pohádky se dají pořídit za příjemné půjčovné, a tak ty Krtky nebo Víly Amálky občas dáváme. Jinde je totiž nehrají.

Pane řídící, kafe do kina je super. Dřív mi centrál přišel zkostnatělý, ale teď jsem příjemně překvapený. Nestává se však, že diváci kafem a oříšky křesla zadělají? Co s tím pak děláte? (Cola-man)

Čistíme! Naštěstí sedačky mají dobré potahy, a tak jdou dobře čistit. Taky odmítám mít v kině koberec. Lino se dá dobře uklidit. I třeba po 350 fanoušcích na fotbalovém přenosu. To je pak síla. Ale děláme je rádi, a tak to neseme prostě jako součást naší práce. No, ona ale třeba taková projekce pro školu je taky dobře sběratelská záležitost.

Je super, že kino pořádá filmové festivaly. Budete dělat další tematické bloky? Co třeba cestopisy – ze zemí určité oblasti? Nebo z kulturního světa? Na co se můžeme těšit? (Láma Dordže)

Zkuste třeba v listopadu Mezinárodní festival outdoorových filmů. Cestopisy se nám do kina dostat nepovedlo. Jiné instituce se jich drží.

Budete promítat i nějaké lechtivé žánry pro dospělé? (Ernst)

Moc takovýchto titulů, které by bylo možno veřejně uvádět, neznám. Ale hráli jsme dřív některé zajímavé kusy (Intimita, Sekretářka, Korida lásky atd.) Kolega z jednoho pražského kina mi ale slibuje nějaký erotičtější 3D film. Tak uvidíme.

Chystáte na příští rok nějaké novinky? (x-men)

Budeme mít třeba hodně dobrou 3D projekci. Přijďte pak ozkoušet. Na to, jaký bude program, je brzo. Ale třeba on-line koncerty, ty se patrně uskuteční.

Jaký rozdíl je mezi vaší návštěvností a návštěvností multiplexu ve Futuru? Je to výrazné číslo, nebo se jim už přibližujete? (Leona Č.)

Jediné srovnání, které je možné, je průměrná návštěvnost na projekci. Tu máme třeba za loňský rok 61 diváků, za první polovinu letošního 70 diváků. Multikino má za rok 2008 43 lidí a první polovinu 2009 zaznamenalo 33 diváků. Jediná, s kým se můžeme rovnat s celkovou návštěvností, jsou klasická kina. Mezi nimi patříme vždy mezi nejlepší po Praze. Jsme tomu hodně rádi.

Centrál má pár týdnů novou technologii promítání. Přijde mi ale, že při normálních snímcích vidět rozdíl oproti předchozímu moc není? (Martin S.)

Nová technologie se týká digitálních filmů. Ty nejsou na 35mm filmovém pásu, ale přicházejí nám elektronicky na discích podobných, jako se používají na archivování dat z počítačů. Včera jsme měli možnost porovnat filmy Ulovit miliardáře a Tobruk na klasickém filmu a v digitálním rozlišení, a bylo to opravdu znát. Digitálně tedy promítáme Ulovit miliardáře, Jánošíka, Jménem krále, a za týden 2Bobule, v listopadu Restaurované filmy Jana Špáty, v prosinci se vrátíme opět třeba k 4K Tobruku. Revoluci pak čekejte s 3D technologií.