Vyprodat pražský palác Lucerna je sen mnoha hudebníků napříč žánry. Tento mimořádný zářez do pomyslné pažby se v první polovině ledna podařil amatérskému orchestru z malého východočeskýho města. Police Symphony Orchestra - více než 60hlavý soubor mladých muzikantů z Královéhradeckého kraje - vyprodaným koncertem 12. ledna oslavil vstup do své jubilejní desáté sezóny.

V roce 2010 stála u zrodu symfonického orchestru mladičká Petra Soukupová. „Bylo mi patnáct. Od nějaké doby se začalo psát, že čtrnáct, ale já jsem nikdy moc neřešila, kolik mi bylo, nepřijde mi to úplně důležité," usmívá se. "Orchestr jsme ale s bráchou chystali ještě rok před první zkouškou, takže bychom se dobrali i k číslu 14,“ vzpomíná mladý „motor“ početného hudebního tělesa. Že byl o koncert obrovský zájem potvrzuje skutečnost, že všechny lístky na sezení byly rozprodány během prvních 12 hodin od zahájení předprodeje. A po prodeji lístků k stání se 9. leden zapsal do historie jako den, kdy Police Symphony Orchestra vyprodalo Lucernu. Mimořádnou událost si užívali i protagonisté na jevišti, kteří posluchačům nabídli 22 skladeb.

Dojetí k slzám

Ještě dnes, deset dní po koncertě, si Petra Soukupová v hlavě přehrává mimořádné okamžiky. „Já myslím, že ten zážitek většina z nás ještě nevstřebala. Celý týden po Lucerně jsem prospala a dojímala se k slzám a snažila se pochopit, jak je možné, že tolik krásného se stalo. Myslím, že to předčilo naše očekávání a je těžké hledat slova… Někdy by člověk chtěl přetočit čas,“ vrací se ke ke koncertu principálka orchestru, a prozrazuje, že nejnáročnější byla samotná příprava koncertu.

„Nejvíce jsem se bála asi stavby celého technického zázemí, jelikož jsme byli dost omezeni časem. Lucerna nemá žádný výtah, takže celý kamion se opravdu snášel tři patra dolů v rukou všech odvážlivců a začínalo se už v pět hodin ráno. Myslím, že na žádném jiném projektu se zatím nepodílelo tolik profesionálů jako na Lucerně, ale zvládlo se to.“

Oslavy výročí

Letos plánují poličtí symfonici především slavit 10 let. Další oslavou bude ples 29. února v náchodském Beránku, pak 14. března koncert „na stojáka“ v trutnovském UFFu.

„Od 30. dubna do 3. května vyjedeme na turné po nádražích a budeme přispívat na projekt Plešouni, 26. června chceme udělat sousedský koncert u nás v klášteře v Polici nad Metují a výtěžek pošleme na jeho opravu. 6. července vystoupíme na Festivalových zahradách Smetanovy Litomyšle s Ewou Farnou, pak nás čeká po roční pauze v září opět velká benefice na Broumovsku a podzim ještě ladíme. No - snad se všeho dožijeme,“ věří v úspěšný rok 2020 Petra Soukupová.

Jiří Řezník