"Za posledních deset let se jednalo o největší celorepublikové cvičení policie v Česku", uvedla pro ČTK mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. Cvičení bylo podle ní unikátní tím, že se konalo za běžného provozu města. 

"Pouze na některé konkrétní méně frekventované ulice si požádala Policie ČR o zábor komunikace. Pro cvičení byla vytvořena tři stanoviště, na kterých se odehrávají paralelně jednotlivé děje modelových situací. Každá modelová situace se odehraje ve dvou stupních intenzity. Celkem je nacvičováno šest modelových situací během šesti hodin," řekla ČTK Rubášová.

Policisté například nacvičovali doprovod fotbalových fanoušků a zvládnutí jejich výtržností během trasy pochodu, zásah při střetu dvou shromáždění nebo při blokádě komunikace. "Hlavním cílem (cvičení) je součinnost antikonfliktních týmů s pořádkovými jednotkami a ostatními subjekty. Na každém stanovišti máme nasazenou techniku, která odpovídá reálnému průběhu situace, tedy velitelský vůz, monitorovací vozidlo a běžné služební dopravní prostředky, kamery a podobně. Máme připravené také drony, ale déšť je zatím znemožňuje použít," řekl novinářům ředitel služby pořádkové policie policejního prezidia Petr Sehnoutka.

Do zinscenovaných střetů, při kterých nechyběly dýmovnice či skandování hesel "demonstrujících", se zapojilo přes 200 členů antikonfliktního týmu, zhruba 200 policistů pořádkových jednotek a figuranti z řad policie a žáků středních škol, nechyběli ani policejní psovodi.

Z pohledu záchranářů i policie byla akce bez komplikací. "Záchranáři ošetřili jen jednu oděrku u jednoho účastníka cvičení. Cvičení proběhlo naprosto bez komplikací. Děkujeme občanům Josefova, že jsme cvičení mohli uskutečnit, děkujeme všem za trpělivost," řekla odpoledne ČTK Rubášová.

Policejní cvičení sledovali také obyvatelé Josefova, někteří z oken bytů či při cestách městem za nákupy. "Přijela jsem do Josefova na návštěvu a byla jsem překvapená, co se tady děje. V dětství jsem v Josefově bydlela, ale takový cirkus tady nebyl ani, když tu byla armáda," řekla ČTK Iva z Děčína.

Celorepublikového cvičení se účastnily jako pozorovatelé také delegace z Norska, Slovenska, Polska, Rakouska a Moldávie.

Naposledy v roce 2010

Cvičení bylo pořádáno v programu spolupráce Policie ČR s mezinárodními subjekty a orgány místní samosprávy spolufinancovaného z Fondu EHP a Norska 2014-2021. Podle policie cvičení bylo dlouhodobě připravované.

Podobně rozsáhlé cvičení policejních složek se naposledy konalo v roce 2010 také v Josefově. Tehdy více než 1300 policistů nacvičovalo v ulicích zásah proti extremistům a fotbalovým fanouškům. Jednalo se poprvé o celorepublikové cvičení pořádkových a speciálních pořádkových jednotek policie přímo v ulicích města, do té doby své zásahy trénovala policie například na uzavřených letištích.