Preventivně informační skupina náchodské policie společně s kolegy z dopravního inspektorátu se v těchto dnech připojila k celorepublikové dopravně bezpečnostní akci s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“.

Na několika vybraných místech náchodského regionu tak včera ráno, dopoledne i po obědě stáli uniformovaní policisté, jenž chodce upozorňovali na chyby, které dělají při přecházení silnice. Zároveň jim radili, jak bezpečně překonávat komunikaci.

Tato akce, kterou pravidelně pořádá Policie ČR ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra a Českou radou dětí a mládeže, se snaží upevnit správné návyky při přecházení vozovky a odbourání mýtů o absolutní přednosti chodců na přechodech.

Jak nám řekla Jana Pecoldová, policejní preventistka, jedná se o v pořadí již osmý ročník akce, jež se koná dvakrát do roka – začátkem dubna a začátkem září.

„Připomínáme chodcům, aby využívali přechody pro chodce a aby se rozhlédli předtím, než přejdou přes zebru,“ uvedla Pecoldová. „Dopoledne jsme hovořili s dětmi, které šly do školy, před polednem jsme se zaměřili na dospěláky, a po poledni jsme promlouvali opět se školáky, jež se vraceli ze škol domů.“

Jak se chodci podle policie chovali při přecházení silnice? Dělali nějaké chyby? „Chyby nedělali, protože nás viděli. Doufám, že i kdybychom tam nestáli, že by se chovali stejně vzorně,“ řekla nám Jana Pecoldová.

V pravé poledne dorazila na polické náměstí tříčlenná policejní hlídka, která v rámci akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ již od ranních hodin připomínala chodcům v několika městech náchodského regionu, jak se správně chovat na přechodech.

„Nejprve jsme byli ve Velkém Poříčí, potom v Hronově, teď jsme přijeli do Police nad Metují. Druhá hlídka začínala ráno v Náchodě, pak přejela do České Skalice a končit bude v Červeném Kostelci,“ popsala policejní preventistka Jana Pecoldová místa, kde se včera mohli setkat lidé s policisty u přechodů.

„Lidé na nás reagují pozitivně a s úsměvem. Jsou rádi, že si s nimi zopakujeme základní věci ohledně přecházení přes přechody. Téměř každý nám řekl nějaký svůj příběh, který se mu na toto téma přihodil. Někteří lidé dokonce přiznali, že sami občas v zamyšlení vstupují do vozovky bez rozhlédnutí,“ řekla nám Jana Pecoldová.

V Polici nad Metují policisté oslovili malé i velké chodce, všem rozdali propagační materiály s informacemi o akci „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, která včera vypukla na Náchodsku, a dnes pokračuje na Broumovsku.