Proto v úterý mezi šestou až osmou hodinou ráno dopravní policisté na Náchodsku ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIPu uskutečnili akci zaměřenou na prevenci. Hovořili s chodci i cyklisty, a rozdávali jim různé reflexní předměty. Zaměřili se přitom zejména na „neviditelné" chodce a cyklisty.

STAČÍ MÁLO. Jen s běžnými reflexními prvky je matka s dětmi na přechodu za šera hned vidět.„Akce se konala záměrně brzy ráno, aby se všichni opravdu zamysleli, jestli právě je řidič vidí, či ne," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Všem přitom policisté vysvětlovali, jak je důležité nejen vidět, ale také být viděn.

„Sami oslovení pak byli překvapeni rozdílem mezi viditelností běžného, třeba i světlého oblečení a bundami s reflexními prvky, které měli oblečené policisté i koordinátor BESIPu. Stejně dobře jako pevně našité reflexní prvky poslouží i navinovací nebo rychloupínací retroreflexní pásky, které dokáží odrazit světlo až na vzdálenost dvě stě metrů, a umožní tak řidiči dopravního prostředku včas a adekvátním způsobem reagovat na chodce či cyklistku," dodala Eva Prachařová.