Šťastné mamince z Náchoda se po druhé hodině odpolední narodil syn Matouš s váhou 3410 gramů a mírou 50 cm. Maminka i syn jsou v pořádku, a tak byli včera dopoledne připraveni přijmout gratulace a drobnou pozornost od ředitele Oblastní nemocnice Náchod Miroslava Švábla.

“Gratuluji vám k narození vašeho miminka. Je to tisící porod v naší nemocnici. Nepamatuji se, že by v minulosti – možná někdy hodně dávno – bylo zaznamenáno tolik porodů. Jsem rád, že jste tou tisící rodičkou,“ předal Miroslav Švábl novopečené mamince kytice a drobné hračky pro jubilejního novorozence.

„O to se zasloužili ostatní maminky, že jsem tou tisící rodičkou,“ odvětila s úsměvem maminka Markéta Hodovalová.

„Jsem rád, že maminky do naší porodnice s důvěrou přicházejí v takto rekordním počtu a že díky kvalitnímu týmu zaměstnanců gynekologicko-porodnického a dětského oddělení se daří udržet vysoký standard péče o dítě i o matku,“ složil poklonu ředitel nemocnice Miroslav Švábl, který tisíc porodů v náchodské nemocnici považuje za velkou událost. ondělní tisící porod ale nebyl narozením tisícího miminka letošního roku v náchodské porodnici. Od ledna 2008 se tady totiž už narodilo 12 dvojčat, takže miminek zde narozených je víc než tisíc.

„Jsem tady naprosto spokojená se vším s personálem i s péčí, kterou nám tu poskytují,“ usmívala se maminka Matouše Myslíka.
Od otevření nově zrekonstruované porodnice v dubnu loňského roku počet porodů výrazně stoupá. Zatímco například v roce 2000 se narodilo 514 dětí, v loňském roce bylo přibližně 870 porodů a v letošním roce počet novorozenců pravděpodobně dosáhne čísla kolem 1100. Vzhledem k všeobecnému nárůstu počtu rodících se dětí není neobvyklé, že se během 24 hodin narodí 7 až 8 dětí. A někdy i více…
Kapacita porodnice je plně osazena, ale nastávající maminky se zatím do porodnice předem hlásit nemusí. „Snažíme se vždy najít taková řešení, aby i v případě nestandardních situací byla zajištěna plná kvalita péče,“ ujišťuje budoucí maminky Miroslav Švábl.