Modernizace těchto prostor, která přišla na zhruba 25 milionů korun, byla započata v srpnu minulého roku. Přistoupilo se k ní především z důvodu nevyhovujícího standardu oddělení a nedostačujícího zařízení.


Úpravami prošla jak lůžková, tak i zákroková část. Podstatných změn se dočkaly především pokoje na oddělení, čímž došlo ke zkvalitnění zázemí pro rodičky.


„Na každém pokoji jsou maximálně tři lůžka. Celková kapacita je nyní 20 lůžek. V případě potřeby jsme ale schopni kapacitu okamžitě rozšířit až na 24 lůžek,“ informoval nás ředitel Oblastní nemocnice v Náchodě Miroslav Švábl.


Podle něho došlo mimo jiné i k vytvoření nadstandardních pokojů či obohacení oddělení o nové porodní pomůcky. Rodičky mohou využívat balony, madla i novou vanu s tryskami. „S rekonstrukcí prostor počítáme i se zvýšením porodů. Dohromady s porodnicí v Opočně jsme jich dosud zaznamenávali asi 1080 za rok. Nyní počítáme ročně tak se 1400 porody,“ sdělil Švábl.


Dodal, že do náchodské porodnice budou nyní směrovány i rodičky z Opočna. Zde byl totiž na konci března přerušen provoz porodnice, neboť tu chybí gynekologové a pediatři. Vedení náchodské nemocnice chce do června nalézt chybějící specialisty nebo nabídnout oddělení k privatizaci.