Ten spolu se svým kolegou Vratislavem Ouhradkou v loňském roce zmapovali rozsáhlý podzemní systém.


„Jedná se o víceúrovňový kombinovaný systém jeskyní a propastí, jehož délka zahrnuje více než 27 kilometrů podzemních prostor,“ sdělil včera Roman Mlejnek. Upřesnil, že rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem komplexu je 105 metrů, přičemž některé „propastné“ části spadají do hloubky až 70 metrů.


Jak dále Mlejnek prozradil, byla při objevování v maximální možné míře využita speleologická lanová technika. „Řada partií je těžko přístupná i na povrchu,“ uvedl. „Věděli jsme, že tam jsou zajímavé prostory, ale nečekali jsme, že to bude tak veliké,“ řekla ředitelka Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.


Podzemní systém leží mimo turistické okruhy v mimořádně nepřístupném terénu v klidové části přísně chráněné části rezervace. „Jeho zpřístupnění veřejnosti proto rozhodně neplánujeme,“ řekla Heinzelová. Přítomnost člověka by podle ní také ohrozila zvláštní mikroklima jeskyní.


Pohyb návštěvníků v Teplických skalách budou nyní ochránci pečlivěji sledovat. Případné neukázněné návštěvníky bude čekat pokuta. Heinzelová také varovala, že průrvy jsou mnohdy překryté měkkým materiálem a hrozí proboření.

Komplex Poseidon nese jméno pána moří

Teplice nad Metují/ Díky více než 27 kilometrům svojí délky se systém Poseidon dostal suverénně na první místo mezi obdobnými pískovcovými jeskyněmi v Evropě. „Podobné jsou například ve Španělsku nabo ve Francii, ale jejich délka je okolo pěti kilometrů,“ uvedl příklad Roman Mlejnek, který složitý podzemní komplex vzniklý v pískovcích objevil v centrální části Teplických skal před dvěma lety. „První část systému jsem objevil v roce 2006 při biospeleologickém průzkumu, když jsem zkoumal život bezobratlých živočichů,“ vrátil se na začátek cesty, která se postupně ukazovala čím dál delší. „Jak se komplex postupně rozšiřoval, tak jsem začal hledat vhodné označení pro jeho pojmenování. Inspiroval jsem se starými řeckými bájemi a vzhledem někdejší spojitosti moře se současnými pískovcovými skalami jsem ho pojmenoval po pánu všech moří – Poseidonovi,“ prozradil nám Roman Mlejnek, a doplnil že teplický Poseidon je sice kompaktní systém, ale pro větší přehled byl rozdělen na tři části, přičemž zhruba dvě třetiny podzemí tvoří puklinové labyrinty a propasti, zbytek zabírají suťové jeskyně.


Kořenové krápníky


Speleologové v systému také objevili unikátní kořenové útvary. „Ty vznikají tak, že do jeskyně prorůstají kořeny a v místě dlouholetého pravidelného skapu na kořen dochází k jeho růstu směrem nahoru v rozporu s gravitací,“ popsal nám Roman Mlejnek zrod těchto „krápníků“, kterých v prostorách Poseidonu bylo nalezeno více než čtyři desítky. „Některé z nich jsou unikátní svým rozměrem. Jeden měří dokonce 70 centimetrů a podle dostupných informací je svého druhu nejvyšší na světě,“ uvedl biospeleolog Mlejnek, jenž teplický jeskynní komplex mohl se svým kolegou Vratislavem Ouhrabkou učinit díky vstřícnosti Správy jeskyň České republiky.


Poslové doby ledové


„Další zajímavostí jsou pozoruhodné druhy chladnomilných bezobratlých živočichů. Některé druhy pavouků, brouků a roztočů, které zde díky specifickému mikroklimatu žijí, lze považovat za relikty doby ledové,“ vysvětluje Mlejnek, a dodal, že výskyt těchto pozoruhodností podtrhuje ochranářský význam přírodní rezervace.


O významném objevu v Teplických skalách se příští týden dozvědí i v Itálii na 10. mezinárodním sympoziu o pseudokrasových útvarech, kde bude zmapovaná podzemní oblast představena.

NĚCO VÍCE O POSEIDONU:

Poseidon – nejdelší evropský jeskynní systém v pískovcích

V centrální části pískovcových Teplických skal na Broumovsku došlo v roce 2006 k pozoruhodnému objevu. Biospeleolog Roman Mlejnek ze Správy jeskyní ČR zde při zoologickém průzkumu objevil složitý podzemní systém vzniklý v kvádrových pískovcích. Systém jeskyní, propastí a extrémních soutěsek dostal jméno po bohu moří – Poseidon. Hlavní mapování začalo v roce 2007 a bylo dokončeno v letošním roce.

Výsledek mapování předčil očekávání. Délka podzemních prostor činí minimálně 27,5 km. Z toho více než 19,5 km jsou puklinové labyrinty a propasti. Zbytek délky tvoří suťové jeskyně. Systém Poseidon se tak dostal na první místo v délce pískovcových jeskyní Evropy.
Při náročném objevování byla využita speleologická jednolanová technika i četná lanová přemostění. Některé partie systému jsou těžko přístupné i v povrchových částech. Rozdíl mezi nejníže a nejvýše položeným místem systému je 105 m. Systém, který se nachází v Národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály, bude pro běžné turisty nepřístupný.

V systému Poseidon byly navíc objeveny unikátní kořenové stalagmity a díky specifickému mikroklimatu i chladnomilné druhy bezobratlých živočichů. Některé druhy pavouků, brouků a roztočů lze považovat za glaciální relikty. Tyto nálezy podtrhují ochranářský význam i hodnotu Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály.