VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poskytovaná sociální služba je jako průvodce životem

Náchod – Umět lidem naslouchat a podat pomocnou ruku ve správný čas, i to je úkolem sociálních pracovníků v projektu Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Archa, který v Náchodě funguje už téměř rok pod záštitou občanského sdružení Dokořán.

19.12.2013
SDÍLEJ:

POSKYTOVANÁ sociální služba je jako průvodce životem.Foto: Deník

Každý den otevírají pracovníci dveře Archy, aby pomáhali dětem a jejich rodičům řešit problémy, na které vlastními silami nestačí. Projekt je zacílený především na rodiny s dětmi ohrožené sociálním vyloučením. A jakou pomoc klienti potřebují? Nejvíce oceňují, když jim pracovníci pomáhají s přípravou do školy. Společně dělají domácí úkoly, opakují učivo na písemné či ústní zkoušení, učí se pracovat na počítači a orientovat se na internetu. V letošním roce přibyli mezi zájemce o tuto pomoc i středoškoláci. Rodičům žáků a studentů projekt zase pomáhá při komunikaci se školami.

Jedním z žáků, kteří pravidelně dochází do Archy připravovat se do školy, je i Radek. V loňském školním roce byl v 8. třídě. Radek přišel po pololetním vysvědčení, které mu zkazila známka z matematiky. Bylo pro něj důležité mít na vysvědčení dobré známky, aby se dostal na konzervatoř. Sám by se matematiku nenaučil, pro rodiče bylo učivo složité a Archa tak pro něj zůstala poslední možností, jak se dostat s lepší známkou do devátého ročníku a nezabouchnout si dveře na vysněnou střední školu. S pracovnicí se domluvil na pravidelném doučování dvakrát týdně a po dvou měsících přidali ještě jednou týdně docházení do rodiny v rámci terénní služby.

Pracovnice Archy oslovila Radkovu učitelku matematiky, aby měla aktuální informace o probíraném učivu a zpětnou vazbu o Radkových pokrocích ve škole. Na konci školního roku se pak Radkova píle a odhodlání projevily na lepší známce z matematiky. Splnil si tak jeden z cílů, které si stanovil.
Nedílnou součástí práce v Sociálně aktivizační službě je terénní program. Klienti jej využívají buď ve formě doprovodu při vyřizování nejrůznější administrativy na úřadech a jiných veřejných institucích, nebo pracovníci docházejí přímo do rodin a opět pomáhají, s čím je aktuálně potřeba. Kromě již zmiňované přípravy dětí do školy se jedná o pomoc při řešení výchovných problémů dětí, při shánění brigád, práce nebo třeba jiného slušnějšího bydlení. Tato forma práce byla pro Archu v letošním roce novinkou a velmi se osvědčila. Proto se příští rok chystá zvýšení počtu hodin terénní služby, aby služba vyšla vstříc poptávce.

POSKYTOVANÁ sociální služba je jako průvodce životem.

Projekt Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Archa je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Dále se na jeho financování podílí Královéhradecký kraj a Město Náchod.

Díky skvělé spolupráci s náchodskými základními školami a s odborem sociálních věcí a školství se daří pomáhat rodinám s dětmi, které aktivně usilují o změnu ve svém životě a chtějí řešit potíže, do kterých se dostaly. Jen v letošním roce se jich do projektu zapojilo více než třicet.

Michaela Exnerová, vedoucí SASRD Archa, Dokořán, o.s.

Autor: Redakce

19.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení