Každý den otevírají pracovníci dveře Archy, aby pomáhali dětem a jejich rodičům řešit problémy, na které vlastními silami nestačí. Projekt je zacílený především na rodiny s dětmi ohrožené sociálním vyloučením. A jakou pomoc klienti potřebují? Nejvíce oceňují, když jim pracovníci pomáhají s přípravou do školy. Společně dělají domácí úkoly, opakují učivo na písemné či ústní zkoušení, učí se pracovat na počítači a orientovat se na internetu. V letošním roce přibyli mezi zájemce o tuto pomoc i středoškoláci. Rodičům žáků a studentů projekt zase pomáhá při komunikaci se školami.

Jedním z žáků, kteří pravidelně dochází do Archy připravovat se do školy, je i Radek. V loňském školním roce byl v 8. třídě. Radek přišel po pololetním vysvědčení, které mu zkazila známka z matematiky. Bylo pro něj důležité mít na vysvědčení dobré známky, aby se dostal na konzervatoř. Sám by se matematiku nenaučil, pro rodiče bylo učivo složité a Archa tak pro něj zůstala poslední možností, jak se dostat s lepší známkou do devátého ročníku a nezabouchnout si dveře na vysněnou střední školu. S pracovnicí se domluvil na pravidelném doučování dvakrát týdně a po dvou měsících přidali ještě jednou týdně docházení do rodiny v rámci terénní služby.

Pracovnice Archy oslovila Radkovu učitelku matematiky, aby měla aktuální informace o probíraném učivu a zpětnou vazbu o Radkových pokrocích ve škole. Na konci školního roku se pak Radkova píle a odhodlání projevily na lepší známce z matematiky. Splnil si tak jeden z cílů, které si stanovil.
Nedílnou součástí práce v Sociálně aktivizační službě je terénní program. Klienti jej využívají buď ve formě doprovodu při vyřizování nejrůznější administrativy na úřadech a jiných veřejných institucích, nebo pracovníci docházejí přímo do rodin a opět pomáhají, s čím je aktuálně potřeba. Kromě již zmiňované přípravy dětí do školy se jedná o pomoc při řešení výchovných problémů dětí, při shánění brigád, práce nebo třeba jiného slušnějšího bydlení. Tato forma práce byla pro Archu v letošním roce novinkou a velmi se osvědčila. Proto se příští rok chystá zvýšení počtu hodin terénní služby, aby služba vyšla vstříc poptávce.

close POSKYTOVANÁ sociální služba je jako průvodce životem. zoom_in

Projekt Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Archa je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Dále se na jeho financování podílí Královéhradecký kraj a Město Náchod.

Díky skvělé spolupráci s náchodskými základními školami a s odborem sociálních věcí a školství se daří pomáhat rodinám s dětmi, které aktivně usilují o změnu ve svém životě a chtějí řešit potíže, do kterých se dostaly. Jen v letošním roce se jich do projektu zapojilo více než třicet.

Michaela Exnerová, vedoucí SASRD Archa, Dokořán, o.s.