„Podle mě nechtějí prozradit svou volbu proto, že se bojí, aby se někomu neznelíbili. Člověk, a navíc vrcholný politik, by se ale určitě neměl stydět za svůj názor,“ myslí si Markéta Veronika Volfová z Jaroměře. „Pokud by nedošlo k tajné volbě, málokdo by asi volil čistě podle svého názoru.“ Stoprocentně by se jí zamlouvala přímá volba prezidenta.


„Poslance jako své představitele jsme si zvolili my, občané. A lidé by podle mě také měli vědět, za koho se během voleb postaví,“ tvrdí Jiří Mach z Hronova. Co se týká přímé volby prezidenta nebo volby v parlamentu, není si jistý, která z obou možností je lepší.


K volbám se vyjádřil i učitel a výtvarník Petr Staněk z Broumova: „Většina vrcholových představitelů bude stejně volit podle stranických pokynů. Ten “můj“ prezident z těchto voleb nevzejde, jedná se v každém případě o čachry politických stran,“ říká Staněk. Nerad by ale v prezidentském křesle viděl Václava Klause. Podle něho by měl být jinde než na hradě. Líbilo by se mu, kdyby došlo k přímé volbě. „To by ale museli přispůsobovat pravidla, a na to jsou moc pohodlní. Nechápu prezidenta, který se cítí dobře ve funkci po nepřímé volbě. Ať už chceme nebo ne, vždy při ní dochází k ovlivňování, takový způsob volby se mi nezamlouvá. Jan Švejnar aspoň nemůže nikoho ovlivnit, protože v České republice prostě do této chvíle nebyl.“