Tamější chirurgie má být pravděpodobně v nejbližších dnech uzavřena z údajně nevyhovujících hygienických podmínek.

Bojují zaměstnanci  i pacienti

Tato situace se týká desítek zaměstnanců nemocnice. Lékaři nejsou informováni o svém osudu a tvrdí, že se s nimi jedná arogantním způsobem. Se zaměstnanci, kteří mají pracovní poměr na dobu určitou, již nebude uzavřena nová pracovní smlouva. „Zatím nic nevím, hledám si práci. Budu mít problém s dojížděním z hor,“ řekla sestra opočenské nemocnice Marie Drašnarová. „Je to škoda, pacienti u nás byli spokojení. Také musím hledat jinou práci,“ uvedl doktor chirurgického oddělení Marián Mrázik.

Pondělního happeningu s názvem Vynášení pacienta na čerstvý vzduch, první opočenská operace pod širým nebem se zúčastnily stovky lidí z Opočna a okolí. Ti všichni z posledních sil bojují o zachování stávající péče chirurgického oddělení v opočenské nemocnici. „Jsme zklamaní. Mělo se to přece řešit až v září, a ne dva dny po volbách. Je to od nich podraz,“ uvedl obyvatel Opočna Josef Bahník. „Za Hitlera to nevadilo, komunistům taky ne a za demokratů se nemocnice zavře,“ dodala jedna obyvatelka Opočna.

Oddělení chirurgie v opočenské nemocnici se podle kraje dlouhodobě potýká s nedostatkem pacientů. Na dvou tamních sálech lékaři vloni provedli necelých 700 operací, což nejsou ani dvě operace denně. Operační sály navíc nesplňují hygienické podmínky, kvůli kterým začátkem července jejich provoz skončí.

Málo operací

„Na dvou sálech oddělení chirurgie v nemocnici Opočno provedou lékaři necelých 700 operací ročně, což je velmi málo. Navíc 35 procent odoperovaných pacientů pochází z jiných spádových oblastí. Z konečného počtu operací se zde například loni provedlo pouze 22 mimo pracovní dobu. Šlo tedy z drtivé většiny o zákroky objednané, které mohou převzít další chirurgická pracoviště nemocnic zdravotního holdingu, aniž by došlo k rapidnímu prodloužení čekacích dob,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Opočenské oddělení chirurgie tak přestává plnit svou funkci v systému zdravotní péče Královéhradeckého kraje a jeho další existence je z hlediska poměru vynaložené péče o pacienty a nákladů spojených s provozem oddělení neudržitelná. Velkým problémem jsou navíc tamní nevyhovující hygienické podmínky.

„Operační sály nemají klimatizaci a krajští hygienici označili tyto podmínky za nevhodné. Rekonstrukce sálů by byla nehospodárná. Kraj v žádném případě nemůže investovat desítky milionů korun do zařízení , které se potýká s nedostatkem pacientů. Původně hrozilo, že se budou muset operace v Opočně zastavit téměř okamžitě. Vedení náchodské nemocnice ale nakonec vyhovělo pacientům, kteří již mají operace objednané, a do konce června ještě zákroky umožnilo,“ dodala Třešňáková.

Od začátku července se o další pacienty postarají pracoviště Oblastní nemocnice Náchod a Rychnov nad Kněžnou. „Obě tyto nemocnice disponují ve srovnání s Opočnem špičkovým vybavením. Kvalita poskytované péče o pacienty se tak zvýší, což jednoznačně potvrzují i odborníci z daných pracovišť,“ řekl ředitel náchodské nemocnice Miroslav Vávra.

Zacpání malé díry

Podle opočenských lékařů řeší Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje své ekonomické problémy omezováním zdravotní péče v regionech, což je pro ně nejpohodlnější varianta.

„Řeší se jen dílčí problémy. Tímto způsobem se zacpe malá díra, kdežto v nemocnicích v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou dál unikají velké peníze,“ řekl primář chirurgie Milič Světlík.

Naděje umírá poslední

„Je to poslední pokus jak upozornit na to, že se za našimi zády rozhodují věci, které už jsou podle nás rozhodnuté. Ale naděje umírá poslední…“, uvedl starosta města Opočno Štěpán Jelínek.

Škoda, že tu není někdo z Královéhradeckého holdingu, chtělo by to operaci mozku!“ I takový výkřik zazněl při pondělním protestním happeningu v Opočně. „Pořád se mluví o nedostatcích v hygieně, že sály nemají klimatizaci. Ale stejně je prý na tom třetina nemocnic v republice. To zavřou všechny?“ zlobil se jeden z účastníků akce. Primář chirurgie Milič Světlík považuje oficiální důvody za zástupné. „Od začátku je tady jednoznačná snaha oddělení zlikvidovat, je už zbytečné se k tomu vyjadřovat. Především nevidím zájem o jakákoliv jednání, taková je situace už od sloučení naší nemocnice s náchodskou. Mnohé kroky, často velmi nehospodárné, se nám v minulosti nelíbily, ale veškeré řízení převzal Náchod,“ vzpomíná Světlík, který nesouhlasí ani s nynějším postupem. „Neustále se mluví o tom, že chirurgická oddělení potřebují špičková vybavení, péče o pacienta se tak zvýší. Souhlasím s tím, že náročné operace určitě toto vybavení vyžadují, ale dělat na těchto pracovištích operace žlučníku, kýly apod., to považuji za obrovskou nehospodárnost.“ Společná jednání však neprobíhají, na veškeré námitky prý náchodské vedení mlčí, koncepce, kterou Světlík předal náchodskému řediteli Miroslavu Vávrovi již v dubnu, zůstala bez odezvy.

Také ostatní nemocniční personál není spokojen s komunikací ze strany náchodského vedení. „Nevíme nic konkrétního, nikdo nám nic neřekne,“ stěžují si sestry. „Víme jen to, že smlouvy na dobu určitou nebudou prodlouženy, ostatní sestry prý zaměstnány zůstanou. Ale kde a jak, to už nám říct nedokáží, navíc v Náchodě prý je sester nadbytek, tak tomu moc nevěříme“ pochybují sestry o slibech z Náchoda.

Ani vedení města není s informovaností spokojeno. „Starosta dělá pro nemocnici maximum, na nulovou komunikaci upozorňoval opakovaně. Pondělní happening byl jeho iniciativou, velmi si jeho aktivity vážím,“ oceňuje primář chirurgie přístup Štěpána Jelínka, který se ve čtvrtek zúčastní jednání zastupitelstva Královéhradeckého kraje. „Zastupitelstvo je veřejné, takže se tam samozřejmě chystám, veškeré další kroky se budou odvíjet od výsledku jednání. Nemocnice nás teď potřebuje a my potřebujeme ji, společně uděláme vše, co je v našich silách,“ slibuje opočenský starosta.

Jolana Zeidlerová, Dana Marková