Herci z divadelního souboru Krakonoš z Vysokého nad Jizerou se zhostili ještě posledního čestného úkolu, a to stažení vlajek, které odnesli k uskladnění do příštího roku. o tom, že 84. Jiráskův Hronov byl úspěšný, svědčí i ohlasy návštěvníků. Ze všech představení je nejvíce zaujal Zmrazovač, opera mafia o třech dějstvích, se kterou se představilo Kočovné divadlo Ad Hoc.

„V Hronově jsme jako diváci strávili celý týden a navštívili jsme téměř všechna představení, kromě dánského souboru. Opět nás to nezklamalo a celý festival se nám líbil. Ochotníci se snažili dát do představení maximum, ale ne všechno bylo podle našeho vkusu. Nejvíce bychom vyzvedli operu Zmrazovač. Na Jiráskův Hronov jezdíme pravidelně už dvacet sedm roků a v roce 1988 jsem se tady dokonce vzali. Úroveň představení každoročně kolísá, ale letošní ročník byl dobrý. Povedla se vybrat i dobrá skladba představení a každý si tak mohl přijít na své," pochvalovali si manželé Alexandra a Václav Novotní z Chrudimi.

S úrovní seminářů, skladbou divadelních představení, doprovodného programu, ale i další celonoční zábavou, o kterou bylo vždy postaráno, byli spokojeni i seminaristé.

Po celou dobu byl účastníkem festivalu také Jan Szabo, protože se účastnil pohybového semináře Tělo mluví první.

„Semináře každým rokem střídám, abych pochytil od každého něco. Z představení se mně asi nejvíce líbil Zmrazovač, potom třeba Dlouhý štědrý večer, ale i řada dalších. Doprovodný program nestíhám, tak ho nemůžu hodnotit. Účastním se ale trochu i nočního života, jelikož mám tolerantní ženu a umožní mi to. Dříve to ale bývalo hodně bouřlivější. Do Hronova jezdím už deset let a kdyby se mně tady nelíbilo, tak bych se nevracel. Dnes už tady jsem i s rodinou a doprovází nás dcerka. Kdysi jsem jezdil z Havířova, a teď jezdím od Prahy. Nebyl to ale důvod, abych to měl do Hronova blíž. Pokud nenastane něco mimořádného, tak se za rok určitě vrátím," svěřil se Jan Szabo.

Návštěvníci nešetřili chválou

Chválou nešetřila ani Lucie Šajnohová z Prahy: „Přijela jsem na seminář Nonverbální komunikace. Jsem tady podruhé a je to opět úžasné. Je to krásné město, krásný festival a určitě se za rok zase vrátím. Navštívila jsem i všechna představení a byly opravdu kvalitní. Nemohu říci, že by se mně něco vyloženě nelíbilo a nebo, že by to bylo špatné. Bylo to super a pěkný týdenní intenzivní zážitek. Nejvíce mě nadchla opera Zmrazovač, to byl standart," uvedla.

Dlouholetý návštěvník a několik let i programový ředitel festivalu Milan Strotzer odjížděl z Hronova také s uspokojením.

Na festivalu byl už jako dítě

„Jiráskův Hronov se mně líbil vždycky a letos byla zase spousta pěkných představení, i když některá bych třeba oželel. Je to ale široká paleta divadla, a tak to má být. Letos zaznamenaly i semináře rekordů, a tak je vidět, že zájem je. Úroveň hodnotit nebudu, každý rok to je individuální. Vždy záleží na výběru inscenací a zájmu diváků. Každý rok je jiný a i to tak má být. V letošním roce mě naprosto uchvátil Zmrazovač, pro mě to je takový vrchol. Hlavním cílem festivalu je ale také vzdělávání na seminářích, kam přijíždí spousta nejen mladých lidí.To je záloha pro budoucnost divadla. Na festival už jezdím pravidelně třicet devět roků a několik let jsem byl i programovým ředitelem. Byl jsem tady ale několikrát už jako děcko s rodiči," řekl Milan Strotzer.

Spokojená je i ředitelka festivalu Marcela Kollertová:

Vedení potěšila návštěvnost

„Vedení festivalu je spokojeno, pokud je spokojený divák a návštěvník. Jediné, co nás potrápilo, tak v neděli a v pondělí počasí. Doprovodný program v parku tak byl zrušen, ale některé programy se podařilo nahradit. Návštěvníků, diváků a účinkujících byl v letošním roce rekordní počet. Na festival přijelo také 308 seminaristů, kteří se vzdělávali v patnácti seminářích. V hlavním programu účinkovalo okolo čtyř stovek herců, což je také rekordní počet. V loňském roce navštívilo představení okolo deseti tisíc diváků. Letos se hrálo sto sedm představení a všechna byla vyprodaná, tak se počet diváků bude pohybovat okolo dvanácti tisíc. Vysoká návštěvnost byla i v parku Aloise Jiráska na doprovodném programu. Celkově jsem spokojená a budeme doufat, že za rok půlkulatý 85. Jiráskův Hronov bude ještě lepší," uvedla Kollertová.