VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední památky po židech chtějí Náchodští zachovat

Náchod - Parčík na rozhraní ulic Českých bratří a na Hamrech je známý většině Náchoďanů. Chodí si tam posedět staří, hrát si mladí.., mnozí „páníčkové“ zde pravidelně venčí své pejsky. Avšak málokdo si všimne nepatrného pomníčku, zarostlého trávou a zelenavého od mechu, jehož již čím dál tím hůře čitelný nápis hlásá, že zde býval židovský hřbitov.

15.8.2009
SDÍLEJ:

Starý židovský hřbitov v Náchodě.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Jak nám řekla Mgr. Věra Vlčková, zastupitelka města, toto místo je spojené s dlouhou historií náchodské židovské obce.

„Snad již na sklonku 15. století zde měli židé svůj hřbitov, který byl rozšiřován v letech 1630 a 1661. Zároveň zde bylo bydlí pro hrobníka, kde byla v 18. století také zřízena židovská nemocnice,“ uvedla Věra Vlčková. Jak dodala, tehdy to bylo místo odlehlé, za městskými branami, tak, jak bylo židům povoleno.

Starý židovský hřbitov sloužil do roku 1925, další pohřby byly prováděny na novém hřbitově v místech ulice Za tratí, na západním okraji Náchoda. Tragický osud postihl jak starý historický, tak i nový židovský hřbitov za německé okupace. Po deportaci židovských občanů Náchodska do koncentračních táborů vydal německý komisař Hans Keil příkaz k demolici obou židovských hřbitovů. Pomníky byly poráženy, rozprodávány jako kamenický materiál, dokonce některými náhrobky byl překryt potok Radechovka.

Ani po roce 1945 nebylo toto místo pietně zachováno, namísto hřbitova byl upraven parčík, dnes již se značně přerostlými stromy.

„Starý židovský hřbitov zanikl. Můžeme jen litovat, že tato jedinečná historická památka zmizela. Také obřadní dům - nejstarší objekt, který vlastnila dřívější Židovská náboženská obec (ŽNO) Náchod - chátral. Až koncem 90. let minulého století se projevuje snaha zachránit tuto poslední židovskou stavební památku v Náchodě,“ uvedla Vlčková.

Majitelem hřbitovů a zmíněného obřadního domu je Židovská náboženská obec Praha, která má zájem na obnově a úpravě objektu a místa, připomínajícího dřívější existenci židovské komunity v Náchodě. Ve spolupráci se společností MATANA (spravuje objekty patřící ŽNO) je vypracován plán na rekonstrukci obřadního domku, který bude sloužit jako památník a zároveň jako kulturní a společenské centrum pro náchodské občany.

„Probíhající rekonstrukce se postupně bude zabývat i úpravou bývalého starého hřbitova, který zůstane nadále místem otevřeným veřejnosti, kde však bude nutno upravit režim správy tohoto pietního místa. Budou zde také znovu zabudovány staré náhrobky, pocházející z 18. století, objevené počátkem 90. let 20. století. Jsou nesmírně cenné, unikátní je především náhrobek s drobným reliéfem ženské postavy,“ vysvětlila nám Věra Vlčková.

Obřadní hřbitovní dům s přilehlou plochou starého židovského hřbitova jsou poslední památky, které v Náchodě zůstaly po bývalé početné židovské obci. „Proto je v zájmu města Náchoda zachovat alespoň zbylé památky, které jsou součástí historie města,“ uvedla Vlčková.

Objekt židovského obřadního domu, který je v havarijním stavu, bude po rekonstrukci sloužit jako výstavní síň a společenské a kulturní centrum pro veřejnost, ke konání příležitostných akcí - hudební pořady, besedy, přednášky, a rovněž k propagaci židovské kultury.

„V prostoru domu bude instalována stálá výstavní expozice, připomínající historii náchodské židovské obce a oběti holocaustu. Ta bude využívána i k projektovému vyučování pro základní a střední školy,“ uvedla Vlčková.

Provozovatelem zařízení bude Regionální muzeum v Náchodě na základě smlouvy o výpůjčce se Židovskou obcí v Praze. V objektu vznikne prostor pro 30 – 40 účastníků a také provozní zázemí (sanitární zařízení, přípravna pro jednoduché občerstvení) .

„Na rekonstrukci židovského obřadního domu se může město Náchod podílet zatím blíže neurčeným finančním příspěvkem,“ zakončila Věra Vlčková.

Autor: Věra Sýkorová

15.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení