Jak nám řekla Mgr. Věra Vlčková, zastupitelka města, toto místo je spojené s dlouhou historií náchodské židovské obce.
„Snad již na sklonku 15. století zde měli židé svůj hřbitov, který byl rozšiřován v letech 1630 a 1661. Zároveň zde bylo bydlí pro hrobníka, kde byla v 18. století také zřízena židovská nemocnice,“ uvedla Věra Vlčková. Jak dodala, tehdy to bylo místo odlehlé, za městskými branami, tak, jak bylo židům povoleno.
Starý židovský hřbitov sloužil do roku 1925, další pohřby byly prováděny na novém hřbitově v místech ulice Za tratí, na západním okraji Náchoda. Tragický osud postihl jak starý historický, tak i nový židovský hřbitov za německé okupace. Po deportaci židovských občanů Náchodska do koncentračních táborů vydal německý komisař Hans Keil příkaz k demolici obou židovských hřbitovů. Pomníky byly poráženy, rozprodávány jako kamenický materiál, dokonce některými náhrobky byl překryt potok Radechovka.
Ani po roce 1945 nebylo toto místo pietně zachováno, namísto hřbitova byl upraven parčík, dnes již se značně přerostlými stromy.
„Starý židovský hřbitov zanikl. Můžeme jen litovat, že tato jedinečná historická památka zmizela. Také obřadní dům - nejstarší objekt, který vlastnila dřívější Židovská náboženská obec (ŽNO) Náchod - chátral. Až koncem 90. let minulého století se projevuje snaha zachránit tuto poslední židovskou stavební památku v Náchodě,“ uvedla Vlčková.
Majitelem hřbitovů a zmíněného obřadního domu je Židovská náboženská obec Praha, která má zájem na obnově a úpravě objektu a místa, připomínajícího dřívější existenci židovské komunity v Náchodě. Ve spolupráci se společností MATANA (spravuje objekty patřící ŽNO) je vypracován plán na rekonstrukci obřadního domku, který bude sloužit jako památník a zároveň jako kulturní a společenské centrum pro náchodské občany.
„Probíhající rekonstrukce se postupně bude zabývat i úpravou bývalého starého hřbitova, který zůstane nadále místem otevřeným veřejnosti, kde však bude nutno upravit režim správy tohoto pietního místa. Budou zde také znovu zabudovány staré náhrobky, pocházející z 18. století, objevené počátkem 90. let 20. století. Jsou nesmírně cenné, unikátní je především náhrobek s drobným reliéfem ženské postavy,“ vysvětlila nám Věra Vlčková.
Obřadní hřbitovní dům s přilehlou plochou starého židovského hřbitova jsou poslední památky, které v Náchodě zůstaly po bývalé početné židovské obci. „Proto je v zájmu města Náchoda zachovat alespoň zbylé památky, které jsou součástí historie města,“ uvedla Vlčková.
Objekt židovského obřadního domu, který je v havarijním stavu, bude po rekonstrukci sloužit jako výstavní síň a společenské a kulturní centrum pro veřejnost, ke konání příležitostných akcí - hudební pořady, besedy, přednášky, a rovněž k propagaci židovské kultury.
„V prostoru domu bude instalována stálá výstavní expozice, připomínající historii náchodské židovské obce a oběti holocaustu. Ta bude využívána i k projektovému vyučování pro základní a střední školy,“ uvedla Vlčková.
Provozovatelem zařízení bude Regionální muzeum v Náchodě na základě smlouvy o výpůjčce se Židovskou obcí v Praze. V objektu vznikne prostor pro 30 – 40 účastníků a také provozní zázemí (sanitární zařízení, přípravna pro jednoduché občerstvení) .
„Na rekonstrukci židovského obřadního domu se může město Náchod podílet zatím blíže neurčeným finančním příspěvkem,“ zakončila Věra Vlčková.