Ta byla ale z důvodu dožilých a místy neschůdných starých dřevěných lávek a tím hrozícího nebezpečí úrazu v roce 2012 uzavřena. To už je však minulostí. Koncem června byly dokončeny práce na instalaci nových dřevěných chodníků a žebříků.

Žlutá turistická trasa vedoucí Vlčí roklí je od včerejšího dne opět otevřená široké veřejnosti. Za přítomnosti představitelů okolních obcí či Správy CHKO Broumovsko stezku včera dopoledne slavnostně otevřeli ministr životního prostředí Richard Brabec a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.

„Nově zhotovené chodníky vypadají moc hezky a je to ukázka toho, jak by peníze investované do ochrany přírody měly být použity. Jsem rád, že se jedno z nejkrásnějších míst v republice opět ukáže turistům v celé své kráse," uvedl ministr Richard Brabec.

Na ministra a ředitele agentury čekal ještě jeden úkol, a to aby společně přibili hřebíky poslední chybějící prkno v nově instalovaném chodníku. Bylo vidět, že ministr manuálně zručný právě nebyl a jeho hřebík se několikrát ohnul. Nakonec se to však úspěšně podařilo a stezka byla přestřižením pásky oficiálně otevřena.

Na trasu se krom účastníků slavnostního aktu vydali i první turisté. „Je to tady krásné. Jsme tady už podruhé. Vloni jsme ale museli jít každé skalní město samostatně. Letos tudy jdeme poprvé a je to nádherné," pochvalovali si nově otevřenou trasu Pospíchalovi, kteří přijeli do skal od Příbrami.

Nové takzvané povalové chodníky nahradily dožilé a místy neschůdné staré dřevěné lávky. Kvůli jejich havarijnímu stavu musela Správa CHKO Broumovsko v roce 2012 stezku uzavřít. Oprava za 1,8 miliónů korun byla financována z prostředků Ministerstva životního prostředí. Práce probíhaly od března do června letošního roku. Ve Vlčí rokli byly opraveny turistické chodníky v délce 467 metrů, 13 žebříků, 75 schodů, pět protierozních přehrážek a devět lávek přes občasné, při jarních táních vydatné potoky. „Veškeré dřevěné konstrukce byly zhotoveny z modřínového nebo dubového dřeva. Staré, již nefunkční povalové chodníky byly z místa odstraněny a skrytě ponechány v lesním porostu k zetlení," sdělil Luboš Němeček ze Správy CHKO Broumovsko.

Dřevěné chodníky se nachází na žluté turistické trase ve Vlčí rokli. „Procházka po hranici skalních měst Adršpašských a Teplických skal zavede návštěvníka národní přírodní rezervace do vlhkého a chladného skalnatého údolí, známého pod jménem Vlčí rokle. Veden žlutou turistickou značkou v úseku od zastavení u Sedmi schodů přes rašeliniště k Adršpašskému jezírku si všímavý návštěvník vychutná nejen nevšední pohledy vzhůru na skalní útvary, ale i pohodlnou chůzi po nově opravených dřevěných chodnících," uvedl Luboš Němeček.

Údolí Vlčí rokle patří mezi nejcennější území národní přírodní rezervace se zachovalými bezlesými rašeliništi.

„Charakteristické jsou zde chladné inverzní polohy s dlouho vytrvávající sněhovou pokrývkou. Z důvodu jedinečnosti společenstev Vlčí rokle usilovala Správa CHKO Broumovsko o odkoupení nejcennějších pozemků do státního vlastnictví. To se podařilo a nyní pečuje jak o zachování přírodních hodnot území, tak o technický stav cest a chodníků na pozemcích státu. Povalové chodníky jsou cestou, jak lze rozmanitým a místy podmáčeným terénem šetrně prostupovat," dodal Luboš Němeček.