VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední rok mateřské školy povinný? Praskají ve švech, přesto změnu vítají

Východní Čechy - Neumí použít záchod, rodiče jim nikdy nečetli pohádky. Některé děti potřebují navštěvovat ales〜poň poslední ročník mateřských škol jako sůl, ozývá se z východočeských mateřinek.

4.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Liba Mátlová

Z osmi mateřských škol ve východních Čechách, které redakce Deníku oslovila, by prý v případě zavedení povinné docházky do posledního ročníku kapacitní problémy neměla ani jedna. Návrh ministra školství Ondřeje Lišky naopak vítají.

Hrozbu obtížného umisťování předškoláků veskrze odmítly i ty východočeské mateřské školy, které mají nyní plný stav.
„Je možné, že bychom museli přednostně přijímat předškoláky na úkor mladších dětí, ale je to pouze můj odhad. Kdyby nařízení nic jiného nepřineslo, tak se aspoň naučí vyjít s kolektivem, sžijí se s ním a naučí se komunikovat s ostatními ve školce,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Sluníčko v Hradci Králové Helena Holubářová.

Zlepšit vstup malých dětí do společnosti a vyrovnat rozdíly mezi těmi, které nižší stupně předškolních zařízení nenavštěvovaly. Takového cíle chce dosáhnout ministr školství Ondřej Liška. Požaduje, aby ve věku od čtyř do pěti let byla docházka do mateřinek povinná.
Ředitelka dobrušské školky Jarmila Zimová vidí v ministrově návrhu hlavně pozitivní stránku.

„S kapacitou bychom určitě problémy neměli. Pokud by byla docházka poslední rok povinná, bylo by to určitě přínosné hlavně pro děti ze sociálně slabých a romských rodin. Právě jejich rodiče musíme leckdy přesvědčovat, aby své potomky do školky vodili. Jenže jim se třeba nechce ráno vstávat, nebo dluží za stravné,“ uvedla pro Deník Jarmila Zimová.

Její názor potvrdil i ředitel Speciální školy a Speciálně pedagogického centra v Hradci Králové Pavel Svoboda. Pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí tu mají přímo přípravnou třídu.

„Někdy dětem chybí základní hygienické návyky, neumí použít běžný záchod, mají malou slovní zásobu, protože jim rodiče nikdy nečetli pohádky. Máme zkušenost, že se i takové děti brzo srovnají a režimu se přizpůsobí. Mnohdy však víc než s nekázní dětí bojujeme s nekázní jejich rodičů,“ řekl Pavel Svoboda.

Autor: Eva Rothová

4.6.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení