„Deratizace v Náchodě probíhá podle potřeby prakticky po celý rok - od března do listopadu jednou měsíčně v lokalitách, kde jsou s hlodavci největší problémy," říká Michal Hronek z Odboru správy majetku MěÚ Náchod, že se jedná například o sídliště. Vzhledem k tomu, že letošní zima byla k hlodavcům poměrně milosrdná, tak se v březnu v Náchodě na základě připomínek občanů uskutečnily tři mimořádné zásahy v lokalitách, kde je s potkany největší problém.

Akce Speed marathon
Speed Marathon je tu. Víme, kde bude v pátek policie měřit na Náchodsku

„Stává se, že obyvatelé města vídají hlodavce i za dne. Nejčastěji pobíhají u kontejnerových stání, proběhne jim po předzahrádce nebo na ně vykoukne z kompostéru," zmiňuje některé situace, kde k nechtěným setkáním s potkany dochází. V minulých týdnech se tak jednalo o zásah nad rámec celoročního boje.

Deratizátoři z Písku kladli nástrahy na sídlištích v Bělovsi, u nemocnice, na Plhově dále na Brance a na Karlově kopci či autobusovém nádraží. „Dále se jednalo o lokality v centru Náchoda, kde je to trochu problém, protože tam je v kanalizaci hodně vody a návnada se dá použít jen ve vytipovaných místech," doplnil Michal Hronek.

Jen pár kroků od jednoho z náchodských paneláků je v trávníků několik děr velikosti mužské pěsti. Deratizátor Josef Batelka nabírá ze svých zásob růžové granule a sype je do děr, kde předpokládá výskyt potkanů. „Těch přípravků na hubení je hodně typů. Pokud bychom sem dali nějaký mohutnější, tak jsou schopni poznat, že pro ně představují nebezpečí a umí ho vynést zase zpět ven na trávu," říká Josef Batelka, že v takových případech pak hrozí, že návnadu může sníst třeba pes.

Zdroj: Jiří Řezník

U dalšího kanálu volí jiný druh návnady, která na první pohled vypadá jak paštika ve střívku. „Je to Hubex L, vhodný do vlhka. Je obalený parafínem a slabým plastem," popisuje Josef Batelka návnadu, kterou přivazuje k provázku. Spuštěním návnady ke dnu kanálu si odměří vhodnou vzdálenost, aby jed neskončil ve vodě, ale zároveň nezůstal zavěšen vysoko mimo potkaní dosah. Druhou část provázku přiváže k víku kanálu, který vrátí na místo a sprejem zelenou barvou nastříká puntík značící, že zde už byla návnada položena.

Pracovníci deratizační firmy Adezin instalovali do kanálů a potkaních nor různé formy jedu, po němž potkan během několika dnů zahyne.Pracovníci deratizační firmy Adezin instalovali do kanálů a potkaních nor různé formy jedu, po němž potkan během několika dnů zahyne.Zdroj: Deník/Jiří Řezník

Hustota a dynamika populace volně žijících zvířat je vždy závislá na klimatických podmínkách. Hlavní rozmnožovací období je sice od jara do podzimu, ale populace hlodavců žijících v celoročně vytápěných prostorách vykazují populační přírůstky i v zimních měsících. „Deratizaci dělám přes 30 let a práce máme hodně, po celé republice. Když porovnám současnost s dobou před deseti lety, tak potkanů ke čím dál tím více," upozorňuje na neblahou skutečnost, že pár potkanů může mít ročně až 200 potomků.

V Náchodě vznikne nový bike trail.
Bike trail v Náchodě? Stezka pro horská kola povede Montací a nemá ničit přírodu

Literatura uvádí, že na jednoho obyvatele připadají dva až tři potkani. Ve zhruba 20 tisícovém Náchodě by podle odhadu mohlo v podzemí žít něco mezi 40 až 60 tisíci potkanů a možná i více. Zabránit jejich expanzi mohou sami lidé dodržováním základních hygienických návyků při nakládání s odpady. „V první řadě to je nevyhazovat nespotřebované jídlo do toalety, aby se nedostalo do kanalizace. Rovněž je potřeba dodržovat pořádek u kontejnerových stání. Problém je i krmení toulavých koček na volně přístupných místech, protože to je pro hlodavce pozvánka k prostřenému stolu," vyjmenoval Michal Hronek typické chyby, na které hlodavci čekají.

Dříve se na hubení potkanů používali vysoce toxické návnady, od nichž se už ale upustilo. „Likvidace je humánnější, než před lety. Princip otravy spočívá v tom, že je narušena srážlivost krve. Hlodavec návnadu sežere a výsledek je viditelný až za několik dní, kdy nepozorovaně někde v úkrytu uhynou na vykrvácení," popisuje Josef Batelka. Protože žijí potkani v norách a kanalizacích, není zvykem, aby jim najednou před nos přistála šiška salámu s návnadou. Pozorovatel návnadu ochutná a ostatní vydrží několik hodin sledovat, zda to s ním něco udělalo. Aby se nažralo co nejvíce jedinců, tak se proto používají nástrahy, které působí až po několika dnech.

Aby byla opatření opravdu účinná, je třeba dodržovat tyto zásady:

– nevyhazujte zbytky potravin do dřezu nebo do toalety
– do kontejneru vyhazujte pouze řádně zabalené zbytky potravin
– nekrmte ptáky a volně žijící živočichy
– nekrmte toulavé kočky
– udržujte pořádek kolem svých domů
– udržujte pořádek v okolí kontejnerových stání, nevyhazujte odpadky v okolí popelnic a kontejnerů
– v případě zjištění výskytu černé skládky či většího nepořádku informujte Městský úřad Chrudim, například prostřednictvím Mobilního rozhlasu
– zabezpečte si sklepy a vstupy do objektů