Pomoc tím však zdaleka nekončí. V pondělí zahájil také materiální humanitární sbírku, která bude pokračovat i ve středu a čtvrtek.

„Každý den chceme do Karviné poslat jedno nebo dvě auta s čisticími, úklidovými, dezinfekčními a pracovními prostředky,“ uvedl předseda hradeckého oblastního spolku Českého červeného kříže Lukáš Pochylý.

Věci mohou lidé nosit do „Hlucháku“

Objekt bývalého ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě se od pondělí plní humanitární pomocí pro povodní zdecimovanou Moravu. „Lidé mohou nosit úklidové, dezinfekční a čisticí prostředky, hadry, pracovní rukavice, kýble, lopaty, košťata, holínky a další věci,“ řekl předseda hradeckého oblastního spolku Českého červeného kříže Lukáš Pochylý. Lidé mohou tyto věci nosit do objektu na Pospíšilově třídě ještě ve středu a čtvrtek od 10 do 18 hodin. O finanční sbírce uvažuje například obec Lovčice na Chlumecku. (čer)
.

Pojede uklízet spoušť po povodni - zadarmo

Hradec Králové – Na omylu je ten, kdo si myslí, že lidé postižení povodní dobrovolníkům zulíbají ruce. Očekávání někdy zklamou. Své by mohl vyprávět i Miloš Krulich z Hradce Králové, který se právě chystá s humanitární organizací Adra na Moravu.

„Je to nejenom o pozitivním příjetí. Jedna paní vloni v Bernarticích naší pomoci chtěla využít až ‚nepřiměřeně‘, abych tak řekl. Občas také zamrzí, když člověk vidí, že do zatopených oblastí jezdí pomáhat dobrovolníci ze všech koutů republiky, ale mnozí místní, často i přímí sousedé, jsou naprosto neteční,“ řekl Krulich.

Takové scény dobrovolníci pamatují například ze Zátoru na Bruntálsku po katastrofálních povodních v roce 1997. Zatímco dolní polovina vesnice se změnila v jedno velké smutné rumiště plné bláta a profesionální záchranáři ani dobrovolníci nevěděli, kam dřív skočit, velká část obyvatel horního Zátoru, tady „nad čárou ponoru“, hodovala a užívala si víkendových radovánek. Jako by se nechumelilo.

Často byl obrovský kontrast zoufalství na straně jedné a veselí na straně druhé patrný i u přímých sousedů. Jenže když už člověk jede pomáhat na Moravu, nemůžou ho vyvést z míry takové mrzutosti. „Většina místních naopak naši pomoc nesmírně kvitovala,“ řekl Krulich.

Dobrovolnictví je sice logicky doménou především mládeže a studentů, ale Krulichův případ ukazuje, že zapojit se může kdokoliv. „Pracuji v soukromé firmě jako zaměstnanec. Prostě můžu jen o víkendech. V pátek tam, v neděli zpátky, další víkend znovu. Většinou jezdíme společně, svezeme se soukromým autem někoho z party dobrovolníků,“ do­dal.

Příznačné je, že ho nenapadlo nikdy přemýšlet ani o proplacení cesťáku za projetý benzín. „Nevím….nějak nás to nezajímalo. Nikdy jsme to neřešili.“ Krulich odmítá i tvrzení, že dobrovolníci se jako laici spíše pletou profesionálním záchranářům v práci. „My nejsme v první ‚lajně‘, přicházíme až jako následná pomoc, která pomocí krumpáčů, hadic, lopat či kbelíků pomáhá dál,“ dodal. (kim)

Postižená Morava mobilizovala Východočechy

Východní Čechy – Velká voda ještě neopadla a záchranáři jsou v permamenci, přesto už teď je jasné, čím mohou Východočeši nejvíce pomoci lidem na postiženém Ostravsku.

„Určitě to budou jako vždycky vysoušeče a čerpadla,“ řekl Libor Rataj z karvinského krizového štábu.

Sbírky pořádají v řadě východočeských měst místní organizace Českého červeného kříže (ČČK). „Potřeba jsou především úklidové, čisticí, desinfekční a pracovní prostředky,“ řekl předseda Oblastního spolku ČČK Hradec Králové Lukáš Pochylý.

Lidé mohou pomoci i hadry a rukavicemi, potřeba jdou kýble či pytle na odpad, košťata, lopaty, holínky, spacáky a lůžkoviny. (kim)

KDE POMOCT:

Sbírka organizace Adra
Konto: 4028 4028/0300, variabilní symbol 397

Český červený kříž

Konto: 222826/5500, var. s. 222;, SMS s textem DMS CCK na č. 87777

Člověk v tísni
Konto: 72027202/0300
SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

Pomáhat lidem po povodni vyrazila i horská služba

Krkonoše/Chru­dimsko – Na Moravu včera odjelo také šest záchranáři ve dvou autech z krkonošské horské služby. Večer se měli sejít ve Frýdlantu nad Ostravicí a dále budou nasazeni podle potřeb krizových štábů na severní Moravě.

„Naši lidé jsou plně vybaveni a schopni samostatně zasahovat v jakékoliv lokalitě. Je jasné, že na místě záplav budou skutečně potřební, protože právě členové Horské služby jsou vycvičeni na záchranu životů v extrémních podmínkách,“ uvedl Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše.

Z každé oblasti, ve které působí Horská služba České republiky, byli na Moravu vysláni nejméně čtyři muži. Od začátku povodňového nebezpečí byli v pohotovosti členové Horské služby v Beskydech, která leží uprostřed postižené oblasti.

Pomoc Moravě začal distibuovat rovněž logistický sklad hasičů Skutči na Chrudimsku. Do zaplavených oblastí putují deky, vysoušeče či lůžka.