Při čtvrtečních bouřkách pršelo nejvíce v Rychnově nad Kněžnou, kde spadlo za den 117 milimetrů srážek. Odpoledne během tří hodin napršelo 98 litrů vody na metr čtverečních. Lokální intenzivní srážky zasáhly v kraji obce Lupenice, Tutleky, Rybná nad Zdobnicí, Libáňsko a Hořicko. Zasaženy byly desítky domů. Na Hořicku v obci Dobrá Voda se z břehů vylil místní potok a zaplavil sklepy tří rodinných domů a zdejšího kulturního domu. Voda se valila obcí, zalila zahrady. „Voda se valila od Hořic a z Chlumu. Bydlím tady dvaatřicet let a nic takového jsem ještě nezažila,“ řekla starostka Jana Němečková.

Vydatné deště meteorologové očekávají také v pátek a během víkendu. Celkově může do nedělního večera na východě a severovýchodě republiky spadnout od 40 do 100 milimetrů srážek. Hladiny vodních toků se budou znovu zvedat, i když pomalejším tempem než ve čtvrtek. Začátkem příštího týdne budou deště ustávat. Ve druhé polovině příštího týdne meteorologové předpovídají místy i tropické teploty kolem 30 stupňů Celsia. Prvním letošním tropickým dnem byla sobota 13. června.

„Ve čtvrtečních odpoledních hodinách byl krátkodobě dosažen třetí stupeň povodňové aktivity na řece Kněžná v Rychnově nad Kněžnou. První stupeň povodňové aktivity je aktuálně na Cidlině v Jičíně,“ konstatoval Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe. „Mírný vzestup hladiny a průtoků očekáváme ještě na dolní části Orlice a střední a dolní části Cidliny, kde probíhá dotok vody z výše položených oblastí. Až do neděle očekáváme nad naším územím srážky s maximálními úhrny za 24 hodin do 30 milimetrů. Na základě těchto srážek očekáváme pozvolné vzestupy hladin a průtoků na většině našeho území, dosažení stupňů povodňové aktivity ale v tuto chvíli nepředpokládáme,“ upřesnil Jiří Petr.

Hasiči za čtvrtek evidovali v povodí řek Orlice na Rychnovsku a Cidliny na Jičínsku zhruba 120 událostí. „Poskytovali jsme technickou pomoc při odstraňování následků přívalových dešťů. Profesionální a dobrovolné jednotky zasahovaly zejména v okresech Jičín, Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové. Hasiči odčerpávali vodu, čistili propustky, uklízeli bahno a nánosy kamení z komunikací,“ popsala situaci mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

„Noc byla z pohledu hasičů o poznání klidnější. Do povodní poškozených obcí se během pátečního rána vrací profesionální a dobrovolní hasiči, na některých místech se ještě dočerpává voda, pokračuje se také v úklidu. Sloužící směny na krajském operačním a informačním středisku byly už od čtvrtka posíleny.“ dodala Götzová.

V sídle Královéhradeckého kraje v pátek dopoledne jednala povodňová komise. Situace v kraji je podle ní stabilizovaná, hasiči pokračují v úklidu škod. O víkendu bude platit povodňová pohotovost.

Kolem poledne by měl Český hydrometeorologický ústav aktualizovat současnou výstrahu.