Patrně do prvního tábora patří pisatel vzkazu, který na facebookový profil Jana Birke napsal přání jeho fyzické likvidace. „Doufám že tě někdo brzy sejme šmejde," stálo v nenávistném vzkazu pisatel píšícího pod jménem Dalibor Bůček, který svůj příspěvek napsal do komentářů pod poděkování Jana Birke za hlasy ve volbách.

„Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele z důvodu vyhrožování mé osobě, které překročilo únosnou mez. Hlavním důvodem je výrok uveřejněný na sociální síti, který vybízí k mé ,likvidaci'. To už je pro mě i mou rodinu nepřípustné a praktiky tohoto typu nemají podle mého názoru v naší zemi co dělat," má jasno Birke, který se domnívá, že některé lidi mohou motivovat k takovýmto výrokům osočující slova šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Náchodský starosta, který je i předsedou hradecké krajské ČSSD a krajským zastupitelem, se podílel na sobotní předběžné dohodě na vytvoření většinové krajské koalice bez vítězného hnutí ANO. A právě to zřejmě bylo důvodem napsání nenávistných slov.

KRITIKU PŘIJMU, ALE TOHLE JE ZA ČAROU

„Politik by se měl umět postavit i kritice za svá rozhodnutí, která vždy nemusejí být každému po chuti. A to já jsem schopen, umím kritiku přijmout. Ale vyhrožování fyzickou likvidací? To je už hodně za čarou," říká Jan Birke, kterému nejvíce vadí, že virtuální „navádění" k sejmutí ohrožuje nejenom poslance samotného, ale i jeho rodinu. „A jak se to týká mých nejbližších, tak to nemůžu nechat bez povšimnutí," má jasno Jan Birke, který kvůli tomu podal na policii trestní oznámení na neznámého pachatele pro nebezpečné vyhrožování.

PISATELI HROZÍ ZA JEHO VÝROK VĚZENÍ

„Prošetřujeme to jako trestný čin vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Trestní sazba je zde až do tří let vězení," potvrdila včera Deníku mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. „Celá věc se prošetřuje a policie zahájila úkony trestního řízení," nechtěla blíže komentovat postup vyšetřování.

Vyhrožování na sociálních sítí není pro policisty úplnou novinkou. „Občas se s takovými případy setkáváme a zabýváme se jimi. I když jsou jenom virtuální, tak je rozhodně nebereme na lehkou váhu," dodala Eva Prachařová

NABÍDKU POLICEJNÍ OCHRANY NEPŘIJAL

„Byla mi nabídnuta policejní ochrana, ale tu jsem odmítl," uvedl Jan Birke s tím, že policie sice provádí určitá opatření, o kterých však ani on sám ani policisté nechtěli hovořit.

Výhrůžka byla podle poslance vyprovokovaná nedávnými výroky předsedy hnutí ANO 2011 ministra financí Andreje Babiše o korupčnících a zlodějích.

„Ten člověk, který to napsal je příznivec hnutí ANO 2011. Důkazy o tom jsem předal policii," uvedl Jan Birke, který za vším vidí jako spouštěcí mechanismus rétoriku ministra financí. „Jeho řeči o tom, jako že tady všichni krademe, že jsme korupčníci, to je přesně to, co motivuje k podobným útokům takovéhle tipy lidí," dodal Jan Birke.