"Objekt o rozměrech 20x10 m je požárem zničen, částečně zasaženy jsou další objekty. Požár se podařilo ve 3:34 lokalizovat, hasební zásah pokračuje dohašování lokálních ohnisek požáru," informovali v ranních hodinách královéhradečtí krajští hasiči na sociální síti X.

Požár v areálu stavebnin hlásilo krátce před třetí hodinou ranní na tísňovou linku hned několik oznamovatelů. Na místo vyslal operační důstojník jednotky z druhého stupně požárního poplachu. Průzkumem hasiči zjistili, že plameny zasáhly v plném rozsahu jednu ze skladovacích hal, další okolní objekty byly v přímém ohrožení.

"Jednotky nasadily hned několik vodních proudů nejen k hašení zasažené budovy, ale také aby ochlazovaly a chránily vedle stojící objekty. Právě díky rychlé a účinné obraně okolí nedošlo k rozšíření požáru a okolí tak bylo pouze lehce poškozené vlivem sálavého tepla. Kolem půl čtvrté ráno se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a byla ohlášena lokalizace. V 05:35 hlásil velitel zásahu likvidaci požáru, do dopoledních hodin zůstává na dohlídku nad požářištěm místní dobrovolná jednotka hasičů," informovala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

V požárem zasažené hale se nacházely uskladněné různé druhy stavebních materiálů, převládaly sádrokartony a polystyreny. Celý zásah probíhal za použití dýchací techniky. K rychlé lokalizaci a ochraně okolních objektů přispělo dostatečné množství sil a prostředků, včetně zásob hasební vody na požářišti. Tu odebírali hasiči jak z hydrantové sítě, tak ji dováželi v cisternách kyvadlově. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

"Proč začalo hořet, to je nyní předmětem vyšetřování, na kterém spolupracují vyšetřovatelé hasičů a policistů. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 3 miliony korun, uchráněné hodnoty představují odhadem 10 milionů korun," uvedla Martina Götzová.

Na místě zasahovaly jednotky HZS Velké Poříčí a JSDH Náchod, Nové Město nad Metují, Dolní Radechová, Horní Radechová a Červený Kostelec. Družstvo profesionálních hasičů z Hradce Králové drželo ve Velkém Poříčí zálohu pro případ jiné mimořádné události.

Mohlo by vás zajímat: Hyenismus i solidarita. Zloděj šmejdil v zničeném domě, obec zřídila sbírku

VIDEO: Nejdřív kouř a pak výbuch. Exploze pořádně pohnula s rodinným domem | Video: Jiří Řezník