Hasiči po příjezdu na místo průzkumem a rozhovorem se zaměstnanci firmy zjistili, že se zřejmě jedná o požár kotelny přistavené k výrobní hale. V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje. "Byl tam kotel a tomu údajně křápnul jistič a začalo to bouchat. No a je tu i sklad chemikálií a olejů, tak to blaflo," tipoval znalec prostředí při pohledu na hustý dým, který z černé barvy přecházel v šedivou a nažloutlou.

"Je dobře, že ten kouř padá dolů a netáhne se to nikam daleko," okomentoval zápach, který hoření vyvolalo. Přesto štiplavý kouř bylo cítit až v nedalekém Broumově, kde obecní rozhlas vyzýval obyvatele, aby zavřeli okna, nevětrali a zbytečně nevycházeli. Navzdory varovným informacím stoupající dým přilákal spoustu zvědavců.

Včerejší dopolední šetření pracovní skupiny složené z hasičských vyšetřovatelů, pracovníků Technického ústavu požární ochrany z Prahy, policistů a technologa poškozené firmy nakonec odhalilo pravděpodobný původ ohně.

Vše o požáru jsme psali zde:

„Jako nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru byla po provedených šetřeních označena vzniklá netěsnost na technologii ohřevu topného oleje, což mělo za následek únik rozžhaveného oleje a následný zkrat na elektroinstalaci,“ upřesnil mluvčí hasičů Ondřej Sezima s tím, že výše vzniklé škody odpovídá původním odhadům, tedy asi patnáct milionů korun.

Jeho slova potvrdila i tisková mluvčí Veby Monika Mrštinová, která vyvrátila různé domněnky týkající se vzniku a místa požáru.

„Můžeme potvrdit, že se nejednalo o požár kotelny či celého provozu. Došlo ke vznícení jednotky ohřevu teplonosného oleje zušlechťovacího stroje, který je součástí provozu úpravny tkanin,“ konkretizovala mluvčí Veby, která ocenila včasný a profesionální zásah hasičů i samotných zaměstnanců. „Díky nim se podařilo požár včas uhasit a nedošlo k jeho rozšíření na další technologie či do dalších částí továrny,“ dodala.

Letos to je 165 let, co Benedikt Schroll postavil v Olivětíně mechanickou tkalcovnu. Zatímco ještě před sedmi lety Veba zaměstnávala 1260 pracovníků, nyní jich je cca 800, z toho zhruba 400 právě v Olivětíně.

Oheň přesto způsobil škodu na budově a vnitřním vybavení kotelny. Došlo také k silnému zakouření prostor v nadzemním podlaží budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

"Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích, nasadili k hašení vodní proudy a ve větší míře použili také hasební pěnu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl mluvčí, že zhruba po dvou hodinách se podařilo oheň dostat pod kontrolu.

Přestože v den požáru byla zrušena noční směna, tak od včerejšího rána zaměstnanci přišli do práce jako normálně. „Veba dnes od šesté hodiny ranní mohla zahájit výrobu a v tento okamžik nepředpokládáme, že by požár nějak významně ohrozil včasnou realizaci již sjednaných či budoucích zakázek,“ věří Monika Mrštinová, že by požár nějak ohrozil chod firmy.