Krajská hygienická stanice sice neprovádí žádný průzkum výskytu infikovaných klíšťat v jednotlivých lokalitách v Královéhradeckém kraji, ale na Náchodsku hygienici v posledních letech zaznamenávají v rámci kraje nejvyšší počty nemocných nakažených lymskou boreliózou. Předloni tady evidovali 74 nakažených lidí. Vloni pak 41, přitom v celém Královéhradeckém kraji jich bylo celkem 130. Letos jsou zatím hlášeny dva případy.

Co se klíšťové encefalitidy týče, vloni na Náchodsku zaznamenali tři nemocné, v celém kraji jich bylo devět.

Letos se předpokládá, že klíšťat je mnohem více. „Vyššímu výskytu klíšťat nahrávají mírnější teploty v průběhu zimních měsíců a vysoká vlhkost vzduchu," uvedla Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. Nejaktivnější jsou klíšťata právě na jaře, a pak v září.

Že klíšťata v poslední době útočí, potvrzuje náchodský veterinář Tomáš Beneš. Ve veterinární ordinaci nejsou zvířecí pacienti po přisátí malého parazita neobvyklí. ,„Lidé přicházejí se zvířaty, která mají klíště, často. Až do prvního sena bývá klíšťat nejvíc," říká Beneš.

Zatímco proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou očkovat, na boreliózu očkovací látka pro člověka není.

„Nejvhodnější dobou pro očkování proti klíšťové encefalitidě jsou zimní měsíce, kdy klíšťata nejsou aktivní a organismus tak má dostatek času na vytvoření protilátek. Dá se však očkovat v podstatě kdykoliv během roku, pokud to aktuální zdravotní stav daného člověka umožňuje," uvádí Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice.

Klíšťatům svědčí především vlhké prostředí a vyskytují se proto v okolí potoků a řek. V trávě a na keřích bývají do výšky zhruba jednoho metru.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány a může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím. Pro člověka proti ní existuje očkování. To naopak není proti lymské borelióze, která je infekčním onemocněním způsobeným bakterií. Častým příznakem může být silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, únava či bolesti kloubů.

„U zvířat je výhoda v tom, že existují preparáty, které se jim mohou dávat preventivně a klíšťata odpuzují dlouhodobě. Samozřejmě nic není stoprocentní. V některých oblastech mohou být klíšťata proti některým účinným látkám repelentu rezistentní a mohou se přisát. Potom platí to, co u lidí. Co nejdříve je odstranit a místo důkladně vydezinfikovat," říká veterinář Beneš.