V celém regionu byly rozdány stovky letáků s preventivními informacemi o tom, jak si dát pozor na možné nepoctivce a ochránit tak nejen svoje zdraví, ale i majetek.

„Vylepovali jsme informativní plakáty na autobusové zastávky, připevňovali je v čekárnách zdravotních středisek, věnovali jsme je i starostům obcí, aby je mohli vyvěsit na viditelná místa, nebo jsme je rozdávali prostřednictvím ošetřovatelské a pečovatelské služby,“ popsala průběh kampaně policejní tisková mluvčí Eva Prachařová.

„Potřeba prevence se nám opět potvrdila v úterý, kdy v Domě seniorů ve Velkém Poříčí požádal neznámý muž jednu z babiček o pití. Ta mu je ochotně zašla připravit a on jí „odměnou“ za její laskavost v nestřežené chvíli odcizil peněženku. Zloděj si přilepšil pouze třemi stokorunami, ale okradená seniorka si musí zařídit nový občanský průkaz a koupit novou peněženku. Zbytečné starosti, události šlo předejít,“ popisuje jeden z čerstvě nahlášených trestných činů Prachařová, která i přesto tvrdí, že proti loňskému roku podobných případů ubylo.

A jak se lidé mohou „vlkovi“ bránit?

Především nevěřit cizím lidem, nepouštět je k sobě domů a neukazovat jim peníze a cennosti. Zkušení podvodníci ovládají spoustu lstí a záminek, pomocí kterých dokážou z lidí vylákat i celoživotní úspory. Užitečným se stává panoramatické kukátko na dveře a bezpečnostní řetízek. Návštěvy opravářů je rozumné si domluvit předem. Ale než se bránit za každou cenu, zdraví a život jsou přednější než peníze!