Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce pro Deník je rozmanitá, říká Wagi

VÝCHODNÍ ČECHY - Málokomu „z venkova“ se stane, aby jeho zdařilou práci osobně ocenil prezident republiky. Před několika dny se této pocty dostalo 37letému Petru Wagenknechtovi z Ústí nad Orlicí, fotografovi Deníku. Zařadil se tak mezi 31 předních fotografů, kteří v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice převzali ceny za nejlepší fotografie 13. ročníku soutěže Czech Press Photo 2007.

5.12.2007
SDÍLEJ:

Fotografie Petra Wagenknechta na Czech press photo 2007Foto: DENÍK/Zuzana Plocková

Petr Wagenknecht získal třetí místo v kategorii „Aktualita“, ve které se prezentoval kolekcí snímků z likvidace drůbeže během výskytu ptačí chřipky v Tisové.

S Petrem, přezdívaným Wagi, jsme si povídali o jeho práci i atmosféře při vyhlášení výsledků prestižní fotografické soutěže.

Co se vám na práci v redakci Deníku líbí?

Hlavně určitá volnost. Není to jako přijít každý den ve stejnou hodinu do fabriky a odvádět stále stejnou práci. Práce pro Deník je rozmanitá, tvůrčí, každý den jiná. A pracuji s podobně zaměřenými lidmi, se kterými si mám co říci.

Kterému fotografickému oboru byste se vedle svých povinností reportážních rád více věnoval?

Myslím, že mi docela jdou portréty, od dokumentárních po umělecké. Vůbec není můj sen účastnit se například válečných konfliktů, mám raději klid, domácké motivy, focení na venkově.

Realizujete se i v jiných disciplínách?

Od malička jsem maloval, někdy i krajiny podle fotografií. Maluji pořád, ne tolik, ale líbí se mi, že u plátna mohu popustit uzdu fantazii anebo mohu použít zkratku - mám rád minimalismus. Což je vidět někdy i na mých fotkách. A potom jsem rád, když mohu do obrazu nebo fotografie vnést trochu humoru, když ukážu, že se umění nemusí brát tolik vážně, a lidi se nad vtipem zasmějí. To je taková příjemná nadstavba.

Jak vzpomínáte na slavnostní akt v pražské radnici?

Bylo to hodně oficiální, moc jsem se v té roli necítil. Celý den jsem musel mít na sobě košili a z toho jsem byl hodně nesvúj.

Můžete přiblížit předání cen?

Program zahajoval a ukončoval flétnista Jiří Stivín, celkově měl hodně slavnostní charakter. Když si někdo šel pro cenu, promítaly se jeho fotky na velkém plátně. Bylo milé, že když jsem přebíral cenu já, díval se primátor Pavel Bém na plátno a řekl mi, že moje série byla výborná. Nevím ovšem, jestli to neříkal každému oceněnému fotografovi. Vlastní výstavu později oficiálně zahájil prezident.

O čem hovořil?

Projev Václava Klause mě pobavil. Nejdřív pochválil výstavu a potom s úsměvem poznamenal, že ho mrzí, když zde chybí jeden unikátní záběr. Fotografové ho prý zklamali tím, že když primátor Pavel Bém vylezl na Mount Everest, nikdo z nich tam na něj nahoře nečekal.

Co zaujalo u vaší kolekce mezinárodní porotu?

Myslím, že série byla stavěna tragikomicky. Zapůsobilo to, že vedle drsných momentů, plných emocí, v ní byly zachyceny i vtipné okamžiky. Vlastně v ní byly obsaženy tři minipříběhy lidí a ptáků, jejichž smrtí to končí. A to, že jsem zachytil i dění kolem celého vybíjení drůbeže. Také mě zaujalo, když jsem přijel po několika týdnech do Tisové, jak se mezitím ráz vesnice změnil. Ta drůbež do ní prostě patří, včetně kokrhání kohoutů. A když tam žádná nebyla, jako by ta vesnice byla poloviční.

Výstava soutěžních fotografií bude otevřena do 31. ledna. Co vás při její prohlídce překvapilo?

Překvapila mě účast Slováků. A také to, že na pražské výstavě je vystavena moje fotka také z druhé zaslané série. Je to snímek ze soutěže postižených dětí v Lanškrouně. Vystaveny jsou i kolekce kolegy Tomáše Kubelky, dalšího fotografa Deníku z Pardubického kraje. Jinak z letošních i loňských účastníků se mi nejvíc líbí snímky Joe Klamara z Agence France Presse.

Á propos, co jste si vlastně z Prahy domů dovezl?

Od zástupce jednoho ze sponzorů šek na pět tisíc korun, od primátora Pavla Béma diplom mezinárodní poroty.

5.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení