V Ratibořicích se totiž konalo vůbec poprvé v historii těchto nevelkých psů jejich celorepublikové setkání. Po lékařské kontrole zhruba třicítka krysaříků defilovala se svými pány po louce a předváděla se divákům. Ti pak hodnotili toto neposedné plemeno.


Tento malý čiperný psík se díky své velikosti lehce vejde do kabelky. Je inteligentní, čistotný a oddaný své rodině. Navzdory své křehkosti je výborným hlídačem a sportovcem neúnavného temperamentu. „Prvního krysaříka jsem dostala před deseti lety k narozeninám. Nejdříve jsem moc nadšená nebyla, ale postupně si mě úplně získal. Teď máme čtyři pejsky a za nic na světě bych je nevyměnila,“ řekla nám chovatelka Alena Králová, která do Ratibořic se svými čtyřnohými miláčky přijela až z Nymburka.


Pražský krysařík, jak už vypovídá název, pochází z České republiky. Pro svůj malý vzrůst a velkou pohotovost byl využíván ke zneškodňování myší, krys a potkanů. Pejsek byl nejen nezbytnou součástí hostin českých králů na Pražském hradě, ale také chloubou šlechty.
Dnes je o pražského krysaříka zájem i v zahraničí a snaha o jeho regeneraci narůstá.