Na polské straně hranice za hraničním přechodem Náchod - Běloves (konkrétně kopec v polském Karlově) byla totiž silnice nesjízdná a zcela uzavřená. Kamiony tedy čekaly na české straně kolem 24 hodin. Přes hranice mohly přejet až včera kolem poledne.

„Tvořily se obrovské fronty, řidiči osobních aut jedoucí z České Skalice na Náchod museli dokonce v jednu dobu používat takzvanou starou cestu přes obec Vysokov,“ řekl nám Ladislav Jiroušek, vedoucí Správy a údržby silnic (SÚS) Královéhradeckého kraje, středisko Náchod. Jak zároveň dodal, vlivem kalamity byli silničáři nuceni přesunout veškerou techniku pouze na silnice první a druhé třídy, svou pozornost věnovali především údržbě hlavních silničních tahů.

„Několik silnic na Náchodsku bylo dokonce uzavřeno,“ uvedl Jiroušek. Jednalo se například o úseky Provodov – Šonov – Vrchoviny, dále o silnici z Jestřebí do Libchyně či o úsek Hustířany – Habřina.

Pod sněhem byly i některé silnice první třídy. Jak vedoucí náchodské SÚS uvedl, obrovský vítr měl na svědomí problémy s udržováním sjízdnosti vozovek. „Měli jsme povoláno dvanáct dodavatelských radlic, vyjížděly tatry, traktory, nakladači…,“ řekl nám včera odpoledne Jiroušek s tím, že přestože je hlášeno další sněžení, silničáři předpokládají, že se situace do pondělního dne zlepší.

Hasiči marně vyprošťovali zapadlý polský kamion

Problémy v důsledku sněhové kalamity se nevyhnuly ani hlavnímu silničnímu tahu z Nového Města nad Metují do Náchoda.

V sobotu, v 17.24 hodin v obci Vrchoviny, se vzpříčil při stoupání do kopce polský kamion, který následně zablokoval celou šíři vozovky. Silnice se stala neprůjezdnou. Na místo brzy dorazili hasiči z JSDH Nové Město, jejichž cisterna však při pokusech o vytažení těžkého kamionu rovněž zapadla.

Policisté uzavřeli úsek pro veškerou dopravu. Na místo musela být povolána další technika Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.