„Je jí 99 let a je už těžce nemocná,“ prozradila nám, a dodala, že na návrat dcery zpátky do Chile ale určitě počká. „Slíbila jsem ji totiž , že jí z Křinic přivezu v sáčku hlínu, aby měla na poslední cestě pod hlavou trochu z původní země svých předků,“ usmívala se Liliana Alvarado Hitschfel, jež nebyla prvním zástupcem rodiny, který se na dlouhou cestu z Chile na Broumovsko vydal. „Před 11 lety zde byl její bratranec Ricardo Runge, jehož předkové pocházeli také z Křinic, ale z jiného domu. Ten ale žije ve známém argentinském zimním středisku Bariloche, které jsme také při naší nedávné cestě po jihoamerických Broumovech navštívili,“ dozvěděli jsme se od Jana Neumanna, který dodal, že i dům předků bratrance společně s Lilianou Alvarado Hitschfel navštívili. „Manželé Kašparovi, nynější majitelé, ji uctili domácí slivovicí,“ prozradil.
Hlavním cílem pobytu Chilanky na Broumovsku byla návštěva stavení, které v současnosti vlastní Holanďané, kteří ho užívají ale jen sporadicky. „Jezdí sem tak jednou, dvakrát za rok. My jim tu jen občas větráme,“ odemykal dveře stavení pan Steiner, který spolu s manželkou zahraniční návštěvnici provedl celým objektem – od sklepa až po půdu a podrobně jí vysvětlili , kde co bylo, jak co fungovalo a španělsky, německy i anglicky hovořící dáma fotila jeden snímek za druhým. Na závěr návštěvy jí průvodce nabral lopatou do igelitového sáčku trochu slíbené křinické zeminy a ze staré lípy si utrhla několik listů.
Poslední den pobytu na broumovsku Jan Neumann odvezl chilskou cestovatelku do Starkoče na nádraží, odkud jí jelo přímé spojení do Prahy. Tam nasedla na vlak do Drážďan, kde se měla opět sejít s jihoamerickou výpravou. Tím její cesta ke kořenům skončila.