Nedostatek dětí předškolního věku vedl v roce 1996 k tomu, že v Otovicích byla zrušena mateřská škola.

Tehdejší zastupitelé ale tuto skutečnost odmítli trpně přijmout, a proto budovu, kam předškoláci docházeli, udrželi při životě a zřídili v ní dětský „útulek“, jehož provoz byl financován z rozpočtu obce. Vysoké náklady spojené s provozem toho zařízení však donutily zastupitele jeho činnost omezit. „Provoz stál obecní pokladnul téměř 400 tisíc korun ročně. V tomto školním roce se učitelka stará o sedm dětí, ale od 1. září 2008 by chodili jen čtyři děti,“ vysvětlil nám starosta Petr Novák, že uvolnit téměř sto tisíc korun na jedno dítě si obec s nevelkým rozpočtem nemůže dovolit.


Rodiče dětí ale nemusí mít bolavou hlavu z toho, že by o jejich ratolesti nebylo postaráno. Pokud projeví zájem tak mohou svěřit dítě do rukou učitelky třebe už ráno před odjezdem autobusu, který přiváží děti do martínkovické školky kolem půl osmé. Zpět do Otovic se vrací kolem druhé hodiny – samozřejmě opět v doprovodu učitelky, jež se o ně v případě nutnosti postará až do 16 hodin.


„Budovu školky určitě rušit nechceme, ale pro její znovuotevření je potřeba nejméně 15 dětí. Tento počet je ale zatím v nedohlednu,“ říká starosta petr Novák, který ale doufá, že do budoucna se situace zlepší.