Důvod je na první pohled malicherný. Strana Vzhůru Skalice! se prezentuje jako Sdružení nezávislých kandidátů a US-DEU, čímž dává najevo politickou příslušnost svých kandidátů. To se ale nelíbí Sdružení nezávislých kandidátů, které pod stejným názvem kandiduje. Domnívá se totiž, že voliči mohou být zmateni a oba volební subjekty si mohou poplést. „Není možné, aby někdo další prezentoval volební stranu jako Sdružení nezávislých kandidátů, když jako Sdružení nezávislých kandidátů (SNZ) kandidujeme my,“ říká Josef Daňsa, lídr SNZ a současný místostarosta České Skalice. „My trváme na tom, že strana Vzhůru Skalice! byla zaregistrována na Městskému úřadu v České Skalici v rozporu se zákonem. A domáháme se ochrany u Krajského soudu v Hradci Králové. Strana by se podle nás měla prezentovat jinak, tedy jako Sdružení US-–DEU a nezávislí kandidáti. Pak to bude v pořádku,“ dodal. Zároveň se dušuje, že ani v nejmenším nejde o skrytou formu předvolebního boje s cílem likvidovat konkurenci. „Nemáme nic proti volební straně Vzhůru Skalice! Ani nežádáme její vyškrtnutí. Jde jen o změnu její prezentace tak, aby odpovídala zákonu,“ ujišťuje Josef Daňsa.

Jinak to vidí lídr Vzhůru Skalice! Petr Fejfar. „Jde o klasickou hru o slovíčka a zřejmý útok na politickou opozici. Název naší strany je přece Vzhůru Skalice! a ne Sdružení nezávislých kandidátů. Tak kdo by si nás mohl u volebních uren poplést,“ kroutí hlavou Petr Fejfar.

Podle Petra Fejfara jde o zbytečnost, která jen komplikuje volby a znechucuje voliče. „Takové metody, by se podle mne v komunálních volbách neměly používat. Je to zbytečné. Tady jde přece o názory a vize. O to, kdo bude nejlépe spravovat město. Nám se to podání k soudu jeví jako malicherné a zbytečné. O to víc, že se podobných příkladů najde v minulosti i současnosti hodně, a také se kvůli nim nikdo nesoudí,“ dodal.

O tom, zda byla strana Vzhůru Skalice! zaregistrována v souladu se zákonem a nebude nakonec vyloučena z komunálních voleb, rozhodne v nejbližší dnech Krajský soud v Hradci Králové. „Budeme respektovat rozhodnutí soudu, ať bude jakékoliv. Jde jen o dodržování zákona,“ zdůrazňuje lídr žalující strany Josef Daňsa.

(Jiří Máslo)