Soutěže se mohl zúčastnit každý platící návštěvník, který vhodí do zapečetěného osudí vyplněný anketní lístek. Královnou Jiřinkových slavností se může stát pouze jiřina vystavená v jednom ze sklepení tvrze nebo vypěstovaná na záhonech muzea. Letošního hlasování se zúčastnilo celkem 688 lidí. „To je o 120 hlasujících více než loni," řekl nám Milan Horký, ředitel Muzea Boženy Němcové.

Z tohoto počtu 6,6 procenta hlasujících rozhodlo, že Královnou jiřin se stala Premia XVII, a to už počtvrté v novodobé historii soutěže. Druhé místo obsadila jiřina Včelka Mája a třetí Black Jack.

Vítězná květina je dekorační jiřinka, tmavě fialová s bílými špicemi petálů o průměru květu 13 centimetrů a výšky 100 centimetrů. „Hlasoval jsem pro vítěznou jiřinu. Jsem rád, že jsem se trefil, je opravdu krásná," prozradil návštěvník výstavy Antonín Král z Jaroměře. Stejně jako loni soutěži nepřálo počasí. „Proto jsme vyhlášení Královny jiřin museli přenést z maloskalické tvrze do Jiřinkova sálu," uvedl ředitel Horký. Královna Jiřinkových slavností se vyhlašuje od roku 2003.

Součástí letošních Jiřinkových slavností bude také v sobotu 20. září od 20 hodin v prostorách sokolovny tradiční Jiřinkový ples, při kterém bude hrát Bigband Dvorský ze Dvora Králové nad Labem. V neděli 21. září následuje posvícení v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici a v Rudrově mlýně v Ratibořicích. Součástí slavností je rovněž do 30. září výstava obrazů, kreseb a návrhů poštovních známek s legionářskou tematikou českoskalického rodáka Jindřicha Vlčka Malíř a legionář.

Hynek Šnajdar