Při oficiálním přijetí na radnici mu zazpívalo šest dětí z Mateřské školy Vančurova. Premiér se při milém nadšení dětí usmíval. Sám pak také dětem za vystoupení hlasitě poděkoval.

Starosta Jan Birke v doprovodu místostarosty Tomáše Šuberta a místostarostky Drahomíry Benešové Sobotku uvítal na radnici prvně v roli premiéra, šéf sociální demokracie už totiž dříve město a stranického kolegu Birke na radnici navštívil. Starosta sdělil, že město slaví letos hned tři výročí, 760 let od první písemné zmínky, 110 let od otevření budovy radnice a 100 let od otevření městského divadla a hotelu Beránek.

Protože se uvítání předsedy vlády odehrávalo v obřadní síni radnice, jejíž historickou výzdobu premiér obdivoval, starosta zažertoval: „Některá zastupitelstva jsou poměrně bouřlivá, tak jsme se rozhodli, že je přesuneme do Beránku, abychom tuto historickou místnost neponičili." Když pak Birke ukazoval premiérovi pohled z okna na náměstí a na zámek uvedl, že v pondělí se čekalo jedno z těch bouřlivějších zastupitelstev.

Birke se premiérovi chlubil tím, že město má letos rekordní částku na investice, a to sice okolo 180 milionů korun. „Celosvětová krize se Náchodu nějak vyhnula, ale je to tím, že dříve, než jsme vydali každou korunu, tak jsme ji v ruce dvakrát otočili," natřásal se starosta a vyjmenoval některé hlavní investice. Řekl premiérovi, že vedení radnice se snaží řešit problémy města bez ohledu na stranické tričko. „Chodník není pravice ani levice, ale buď je, nebo není opravený, a tak to občané vnímají," uvedl. Dodal, že peníze na účtu města a další plány v šuplíku budou připraveny i pro ty, kteří na radnici přijdou po podzimních komunálních volbách.

„Chystá se vás tady někdo vystřídat?," tázal se hned Sobotka starosty.

„Možné je všechno," pokrčil rameny Birke. Podotkl, že výčtem úspěchů využil možnosti a pochlubil se. Sobotka ho však upozornil: „Bohužel v politice je to tak, že lidé nevolí podle zásluh, ale podle očekávání do budoucna."

Řeč přišla i na problematiku mezinárodní dopravy a marné sedmnáctileté úsilí města o obchvat. „Tohle je asi věc, která se nezmění, pokud nezměníme zákon," uvedl Sobotka a dodal: „Země, která za dvacet pět let není schopna se propojit se sousedy, vypadá trochu divně."

V dopoledních hodinách navštívil premiér ještě Městské středisko sociálních služeb Marie. Po přivítání následovala hra o voliče. Sobotka hovořil o tom, co je pro seniory nejvíce důležité: o změně systému valorizace důchodů či rušení poplatků ve zdravotnictví. Také je ujišťoval, že se letos nekrátily peníze na sociální služby ve státním rozpočtu.

Senioři dostali prostor k otázkám a všechny přítomné dámy si jako dárek odnesly květinu. „Setkání bylo velmi příjemné. Neškodilo by, kdyby páni politici, ze všech politických stran, jednou za čas zavítali mezi lid, poslechli si, co říká a vzali do hrsti svůj selský rozum," řekla poté pětadevadesátiletá Věra Hanušová z Náchoda.

Spokojená ze setkání odcházela Věra Ječmínková, která v únoru oslavila devadesáté narozeniny. „Nové vládě jsem držela palce. Pan premiér nás překvapil, že si udělal čas a přijel mezi staré lidi. V minulé vládě jsme toto spojení postrádali," zhodnotila seniorka. Sice už prý špatně slyší a všem slovům předsedy vlády nerozuměla, přesto ji potěšilo, že se často usmíval.

„Byla bych ráda, aby těch úsměvů bylo po všech těch starostech hodně. My staří si teď rozhodně nezasloužíme, abychom byli přehlíženi, a to nejen finančně. Dnešní návštěva byla velkým darem, protože můžeme věřit, že se na nás nezapomíná," řekla žena.

Před a po oficiálním přijetí měli starosta a premiér schůzku za zavřenými dveřmi ve starostenské pracovně. Před odjezdem z města pak Sobotka poobědval v Beránku. Jeho pondělní návštěva byla stranická. Doprovázeli ho totiž kandidáti sociální demokracie do Evropského parlamentu sociolog Jan Keller a Miroslav Poche.