VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiéra státních maturit? Hračka i noční můra

Náchodsko – Maturita – pro někoho hračka, pro jiného noční můra. Zkouška dospělosti se skládá zpravidla jen jednou za život, proto se na ni většina studentů náležitě a důsledně připravuje.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Studenti Jiráskova gymnázia gymnázia v Náchodě skládali zkoušky dospělosti i v průběhu tohoto týdne. Foto: Regina Hellová

Letos mají premiéru dlouho očekávané státní maturity. Celostátní průzkumy hovoří o tom, že až 20 % studentů při nich neprojde. Co si o tom myslí ředitelé středních škol na Náchodsku?

Každoročně někdo zkoušky neudělá

„Netroufnu si odhadnout, jaká bude úspěšnost maturantů. Nedá se to ani srovnat se zkušebními testy, které se psaly na podzim, protože ty neměly vůbec žádnou vypovídací hodnotu,“ řekl Pavel Škoda, ředitel Jiráskova gymnázia Náchod. Podotkl, že tak jako každý rok, i letos se stalo, že některý ze studentů zkoušku neudělal. „Ale to se stává každoročně. Nemá to souvislost se státními maturitami,“ uvedl.

Maturanti si mohou nově zvolit obtížnost zkoušek. Jak jsme zjistili, téměř všichni se rozhodli pro nižší obtížnost. „Jen pár jedinců si zvolilo těžší variantu, ale pouze v nepovinných předmětech, které se do celkového hodnocení nezapočítávají,“ prozradil Škoda.

Obdobná situace panuje i na broumovském gymnáziu. „Z pětapadesáti žáků neprošli dva. Takže neúspěšnost je u nás malá. To, co uvádějí celostátní průzkumy, neplatí pro gymnázia,“ reagoval ředitel Karel Výravský.

Ten se domnívá, že také didaktické testy, které budou v příštím týdnu, dopadnou na jejich škole dobře. Jsou prý nastaveny tak, aby je zvládli i žáci z jiných typů škol, což znamená, že gymnazisté by je měli zvládnout s přehledem.

Podle Karla Výravského nemají žáci žádnou motivaci k tomu, aby si zvolili těžší variantu maturity. „Zatím se nám ozvaly asi jen tři vysoké školy, které uvedly, že budou přihlížet k tomu, že student zvolil vyšší obtížnost,“ uvedl ředitel. „Nepociťuji žádný rozdíl mezi normální a státní maturitou. Ta státní nepřináší nic navíc, určitě se úroveň vědomostí se státní maturitou nezvýší,“ míní Výravský.

Desetitisíce navíc školám nikdo nedá

Oba ředitelé se shodli na tom, že státní maturita je oproti té původní o desítky tisíc dražší. Nejvíc peněz „sežerou“ tiskárny. „Musíme tisknout stovky papírů, mnohdy jsou to barevné celostrany. Těch papírů je neuvěřitelné množství,“ tvrdí oba.

Na náchodském gymnáziu stouply náklady na maturity minimálně o 20 tisíc korun, v Broumově o zhruba 15 tisíc korun. Školám však tyto peníze nikdo nedá. „Rozpočet máme nižší, náklady vyšší. Řešíme to tím, že omezíme výdaje a nekoupíme třeba mapy,“ uvedl Výravský. Ten upozornil i na zvýšené mzdové náklady – musí se zaplatit hlavní funkcionáři maturitní komise. Státní maturity v praxi tedy znamenají prokazatelně zvýšené náklady, které školám nikdo bohužel nenahradí…

Zbytečně dlouhé čekání na výsledky

„Není dobré, že se nedělají všechny zkoušky pohromadě. Někdo už má ústní a praktické hotové a pak musí čekat třeba tři týdny na písemné. A potom se čeká až do 20. června na výsledky,“ uvedl Petr Hladík (19) z Nového Města nad Metují, student Střední školy propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí, který má již praktickou část, odborné předměty a ústní zkoušku zdárně za sebou.

Autor: Věra Sýkorová

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení