VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes sto lékárníků se vážně obává o svou existenci

Náchodsko - Jednatřicet podpisových archů se 113 podpisy lékárníků a jejich spolupracovníků z lékáren v Náchodě, Jaroměři, Broumově, Meziměstí, Červeném Kostelci, Teplicích nad Metují, Hronově, Polici nad Metují, Novém Městě nad Metují a České Skalici adresovalo minulý pátek otevřený dopis ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové, v němž vyjadřují obavy o svou existenci.

10.3.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Obavy lékárníků úzce souvisejí s placením poplatků v lékárnách. „Poplatky nám lékárníkům přinesly jen potíže, jako například negativní reakce ze strany pacientů a navýšení administrativy. Přesto jsme se ale jejich zavedení nebránili. Jako zdravotníci jsme v naprosté vetšině chápali jejich význam pro zkvalitnění a zefektivnění zdravotní péče v České republice, což jsme také aktivně vysvětlovali pacientům,“ píší ministryni lékárníci.

Ti však nyní na zavedení regulačních poplatků doplácejí. Podle jejich vyjádření je buď platí ze svého anebo dodržují zákon a ztrácí své pacienty. „Naše profese – tradičně vážená a v každém rozvinutém zdravotnictví ceněná – se už podruhé v krátké době stává terčem demagogických útoků od politiků, kteří o naší práci nic neví,“ zlobí se pisatelé otevřeného dopisu.

Tak zvaný kompromisní návrh Senátu schválený Poslaneckou sněmovnou, dotování doplatků v krajských lékárnách podle lékárníků nijak neřeší. Lékárníci jsou toho názoru, že krajští představitelé hodlají dále poplatky dotovat. Soukromé lékárny budou stát před volbou, zda poplatky vybírat, což by mohlo způsobit „rychlou smrt“ z náhlého odlivu klientů, nebo poplatky nevybírat. To by zase přineslo „pomalou smrt“ z narůstajících provozních ztrát.
„Vracení poplatků v soukromé lékárně je z ekonomického hlediska nepřijatelné. Tedy v případě, že náš stát bude chtít zachovat stávající kvalitu lékárenské péče a kdy lékárna bude nadále odborným zdravotnickým pracovištem s vysokoškolsky vzdělaným personálem, kam si nemocní lidé chodí pro léky, odborné rady a konzultace, a kde nemusí vystát dlouhou frontu pod dohledem ochranky,“ upozorňují lékárníci z Náchodska.

V této souvislosti žádají ministryni i vládu ČR o přijetí takových opatření, které v co nejkratší době nastaví rovné podmínky pro všechny poskytovatele zdravotní péče a zamezí zániku malých soukromých lékáren.

„A že mnoho lékáren v sousedství krajských lékáren se potýká s velkým úbytkem pacientů a jejich provoz je vážně ohrožen. Pokud se tento stav v dohledné době nezmění, pak mnohé z nich zaniknou, případně se stanou kořistí lékárenských řetězců, které mají ekonomickou sílu současný stav přestát,“ doplnila tyto obavy Jitka Gieblová, předsedkyně čestné rady Okresního sdružení lékárníků v Náchodě.

Jsou existenční obavy soukromých lékárníků z Náchodska oprávněné? DISKUTUJTE POD TÍMTO ČLÁNKEM.

Autor: Hynek Šnajdar

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení