VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestavba Komenského ulice v Náchodě

Náchod - Dne 2. září byla zprovozněna druhá část přestavované Komenského ulice v Náchodě. Stavba, jejíž dokončení bylo původně předpokládáno v říjnu, byla provedena v předstihu díky stavební firmě Alpine, a to dokonce i s přilehlou Hálkovou ulicí, pro kterou měla k dobru ještě dalších 14 dní.

17.9.2009
SDÍLEJ:

NÁCHOD OD KOSTELA SV. MICHAELA. Anonym, olej, kolem 1865. Příjezdová komunikace do Náchoda je přehražena zvednutým mýtem. Domy za mýtem byly zbořeny při stavbě železničního náspu. Dále se otevírá pohled od dnešní Tyršovy ulice.Foto: Archiv Jiřího Stratila

Nabídkou tohoto výhodného termínu a příznivé ceny dodavatelské firmy zvítězila ve výběrovém řízení.

Vzhledem k tomu, že zde bylo nutno zohlednit mnoho zájmů (veřejných i soukromých), je dílo výsledkem různých kompromisů, ideálně se nemohlo řešit prakticky nic. Kritika se snáší především na příliš široký chodník při východní straně ulice. Při okraji chodníku, nyní téměř 5 m širokého, je uloženo v hloubce asi 70 cm několik nechráněných dálkových telekomunikačních kabelů (optický kabel), které jsou citlivé na tlak, proto přes ně nesmějí přejíždět auta. Jejich přeložka blíže k domům by byla možná, ovšem byla by velmi drahá, proto se chodník přetáhl přes tyto kabely na úkor šířky pruhu pro stání aut.

Také je kritizováno přerušování odstavných pásů pro auta výběžky z chodníků pro stromovou zeleň. Zde se zase prosadil zájem tvorby životního prostředí a potřeby plnohodnotného řešení uličního prostoru. Jiné umístění stromů vzhledem k situaci vedení podzemních trubních a kabelových vedení, i z jiných důvodů (odstup od zástavby) nebylo možné. Také k větší redukci počtu stromů (proti původnímu počtu již sníženému) nemohlo být přistoupeno. Odstavné pásy jsou pro jedno až čtyři vozidla hmotnosti cca 2,5t po obou stranách vozovky. Jejich délky pro plné využití nejsou vždy dodrženy z důvodu různých komplikací (vjezdy do domů, přechody přes vozovku, přechody podzemních trubních a kabelových vedení a vůbec dané prostorové podmínky ulice s napojenými postranními ulicemi).

Stavba včetně zahradní části byla provedena v dobré kvalitě, i když spěch kvalitu trošku poznamenal (dodávka barevně nejednotného dlažebního materiálu, neprovedení náležitého zhutnění všech chodníkových ploch). Také je poněkud kolizní provozní řešení Hákovy ulice (příliš úzký pruh vozovky – 2,8 m versus podélná odstavná stání šířky 2 m). Lepší řešení bylo možné.

Výsledek realizace zeleně v první části přestavby Komenského ulice s navazující Českoskalickou ulicí vedl k iniciativě projekčně řešit odborně podmínky pro výsadbu stromů. Stromy byly vysazeny do větších, železobetonových ohradníků s výřezy ve stranách v podélném směru, aby se jejich kořeny mohly rozrůstat a zároveň, aby hlavní kořeny nevrůstaly do tras podzemních trubních a kabelových vedení procházejících v chodnících (zde i velmi těsná sousedství). Hlubší betonové ohradníky (hl. 70 cm) jsou zde také z důvodu udržení násypového tělesa zpevněných ploch. Jamky byly zahloubeny do 130 cm a ještě ve stranách zabezpečeny speciálními fóliemi proti rozrůstání kořenů do tras inženýrských sítí v této hloubce. Ne vždy objektivní i subjektivní podmínky umožnily to nejkvalitnější provedení přípravy pro výsadbu stromů (objevené překážky jako skála, starý beton, díky nimž muselo být v některých místech odkloněno nové vedení kabelů el. osvětlení do ohradníků, nežádoucí přesah betonového lože pro uložení ohradníků do jejich prostoru). Stromy jsou vysázeny do kvalitního zahradního substrátu (nezapleveleného) s pokrytím speciální geotextilií proti bujení plevelů a s vrstvou drcené kůry (mulčem). Aby mohla být provedena letní výsadba stromů, bylo nutno zajistit alejové školkařské výpěstky zapěstované ve speciálních nadzemních kořenových balech, tedy ne dobývané ze země, byť i s balem, což v tomto období, kdy rostlina ještě nemá ukončený vegetační cyklus, je riskantní. Kulová forma javoru mléčného má zde svou tradici a i přes určité problémy je zde z různých důvodů vhodnější, než jiné druhy a formy stromů.
Takové výpěstky nám mohla dodat školka Arboeko Obříství (poblíž Mělníka). Zahradní část stavby provedla firma Služby pro krajinu a les. Zabezpečení stromů litinovou mříží a ocelovým čtyřhranem provedla firma Mival. Samostatnou kapitolou je řešení plotu v Komenského ulici před kostelem sv. Michaela. Zde se také prosazuje názor zrušit oplocení a ponechat pouze podezdívku se změnou funkce na zídku na sezení.

Svůj odborný postoj k tomuto problému vyjadřuji v přiložené obhajobě obnovení oplocení.

Kovový plot před kostelem sv. Michaela

Zdůvodnění potřeby obnovení oplocení:

Parčíkově upravený prostor kolem kostela sv. Michala je na výškové kótě původního terénu. Terén Komenského ulice s navazující Tyršovou ulicí a s přilehlým okolím ve směru východním, včetně Masarykova náměstí, byl v 70. letech 19. století zvýšen násypem, který se postupně zvedá od Českoskalické ulice a v místě kostela vytváří výškový rozdíl cca 1,5 m. Komenského ulice byla vybudována již na tomto násypu. Dnes parčíkově upravené okolí kostela bylo původně hřbitovem. Dobová litografie ukazuje původní terén, dobová olejomalba zase část původní obvodní zdi hřbitova (vpravo v popředí).

Historické aspekty obhajoby:
Vzhledem k tomu, že se jedná o vzácnou barokní památku (kostel datován 1714), a také o to, že zde byl původně hřbitov, bylo by vhodné tento fakt, z pietních důvodů, respektovat i vhodným způsobem jej připomenout. Proto by měl být tento prostor i nadále řešen parkovou úpravou (plánovaná rekonstrukce) a oddělen předchozím způsobem.

Urbanisticko – architektonické aspekty:
Památkově chráněný objekt kostela s prostorem bývalého hřbitova je v ideovém i funkčním rozporu s vybudovanou moderní ulicí současného standardního typu. Tyto funkce jsou zde těžko slučitelné v jeden celek, zejména také proto, že terén v okolí kostela je výrazně snížen. Pokus o propojení v jeden celek by rozhodně působil nepřirozeně. Původní zděné a později kovové oplocení proměnit v zídku na sezení zde postrádá logiky a smysluplnosti (také zde asi málokdo bude sedat s pohledem na hustou automobilovou dopravu.

Rekonstruovaná nízká betonová zídka zůstává stále podezdívkou plotu, který ovšem nyní chybí (ani zděné řešení by situaci nezměnilo). Pohledové uplatnění zídky na „utopenou“ fasádu barokního kostela snižuje architektonickou hodnotu památky a celek působí neplnohodnotně. Konfrontační je i architektonický vztah k postranním sochá (socha sv. Václava z r. 1808).

Bezpečnostní aspekty:
Oplocení má také funkci ochrannou, protože terén je snížen od kryty podezdívky k patě kostela přibližně o dva metry. Nezabezpečení může být nebezpečné zejména pro děti.

Proto je třeba ze strany Komenského ulice kovové oplocení obnovit. Ozdobný plot s historizujícím motivem, který zde byl, by mohl nahradit nižší plot vhodněji dekorovaný. Rozhodně sem nepatří jakýkoliv současný, průmyslově vyráběný typ, rovněž také historizující kýč.

Ing. Jiří Stratil, zahradní architekt 2. etapy přestavby Komenského ulice v Náchodě

17.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství 25 000 Kč

Obsluha zařízení ve vodárenství a vodohospodářství (včetně čistíren vody) SERVISNÍ TECHNIK/-ČKA VODOHOSPODÁŘSKÝCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. , Požadavky: pracovní výkonnost a flexibilita, vzdělání v oboru instalatér či se zaměřením na stavebnictví nebo elektro, řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, výhodou svářečský průkaz., Zaměstnavatel nabízí po zapracování stravenky., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: lux@vodaczservice.com. Pracoviště: Voda cz service s.r.o. - pracoviště, 551 01 Jaroměř 1. Informace: David Lux, +420 725 818 415.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 23 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATEL/-KA RYB. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Náplň práce: zpracování a porcování ryb., Požadavky: časová přizpůsobivost, zdravotní způsobilost, pečlivost, samostatnost; dodržování hygienických předpisů; uživatelská znalost práce na PC; praxe ve zpracování ryb výhodou; potravinářský průkaz výhodou., Zaměstnanecké výhody: možnost zdokonalování v oboru, příspěvek na stravné, motivační mzdový růst, atd., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: personalni@eurona.cz. Pracoviště: Bohemian searesort s.r.o., 549 41 Červený Kostelec. Informace: Jitka Vlasáková, .

Výroba - Výroba Tiskaři 12 200 Kč

Pracovníci konečné úpravy tisku a vazači knih OPERÁTOR/-KA OBÁLKOVACÍHO STROJE/MAILINGU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (do 31.12.2018), dvousměnný provoz. , Jedná se o práci na digitálních tiskových strojích a strojích pro kompletaci mailingových zásilek., Pozice je vhodná pro uchazeče se zájmem o moderní digitální technologie a s dobrou znalostí výpočetní techniky., Výhodou je pasivní znalost anglického jazyka (schopnost porozumět menu stroje) a zkušenost s mechanickými stroji (seřizování, apod.)., Zaměstnanecké výhody: systém firemních benefitů., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: prace@integraf.cz. Pracoviště: Integraf, s.r.o., Myslbekova, č.p. 273, 547 01 Náchod 1. Informace: Šárka Novotná, +420 491 422 215.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 95 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA V PRODEJNĚ U KUBÍČKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE - jedná se o příležitostnou výpomoc. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné, osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity, starobní důchodce a studenty., Požadavky: příjemné vystupování, vstřícnost k zákazníkům, výpis z rejstříku trestů, znalost základů na PC., Kontakt - pí. Heinzová Romana, tel.: 777 765 911, email: rp@pekarnynachod.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Pekárny a cukrárny náchod, a.s. - provozovna česká skalice, třída T. G. Masaryka, č.p. 878, 552 03 Česká Skalice. Informace: Romana Heinzová, +420 777 765 911.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LADA KŘÍŽOVÁ s pomocníky uklízí následky havárie vodovodního potrubí. Prasklo zhruba 130 metrů od Dřevěnky a valící se voda si to zamířila přímo do výčepu.
5

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Nervozita ve Vebě: Stovky lidí čekaly netrpělivě na výplatu

Broumov - Jaké to je, okusily nyní na vlastní kůži stovky zaměstnanců broumovské textilky Veba, kterým v pondělí 12. března nepřistála na účtech únorová výplata.

Do Úpy spadla žena, ráno ji našli utopenou

Česká Skalice - Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, pátralo po 42leté ženě, která ve čtvrtek večer spadla do řeky Úpy poblíž Muzea Boženy Němcové. Při nočním pátrání se člunem v řece ani podél břehů však ženu nenalezli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT