S ohledem na striktní časové mantinely se servíroval jednotný chod. Jako polévka se podával silný hovězí masový vývar s restovanou kořenovou zeleninou na másle a játrovými knedlíčky. „Hlavní chod byl steak z krkovice marinovaný v čerstvém vícebarevném pepři a mořské hrubozrnné soli s opečeným bramborem, naše demi glace omáčka a grilovaná zelenina," prozradila podobu prezidentského menu provozní restaurace Klára Sloupenská.

ZAJÍMAVOST:

Středeční prezidentská návštěva byla pro Meziměstí historicky první. Je ale pravda, že jedna hlava státu se v minulosti v Meziměstí objevila. „20. září 1890 projížděl Meziměstím tehdy 60letý císař Franz Josef I. Projížděl vlakem, když se vracel z vojenských manévrů u Legnice. V Meziměstí vystoupil, přijal různé zdravice, květiny a popovídal si se zástupci místních spolků. Poté za zvuků rakouské hymny nastoupil a odjel…," připomněl znalec místní historie Petr Kašpar krátkou zastávku monarchy v Meziměstí před 133 lety.

Setkání s prezidentem se odehrálo v restauraci Švejk, jejíž výzdoba plně odpovídá svému názvu – obrázky ve švejkovském duchu a nesmrtelné Švejkovy hlášky na každém kroku. Petra Pavla s hejtmanem Martinem Červíčkem posadil zasedací pořádek pod známý citát hospodského Palivce: „Host jako host. Pro nás živnostníky neplatí žádná politika. Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš…“ Prezident to nijak nekomentoval, ale během oběda se ptal starostů co je trápí. „Naťukli jsme otázku dostupnosti zdravotnictví v našem regionu - konkrétně stomatologickou a pediatrickou péči. A také otázku vlčí populace v naší krajině," zmínili meziměstská starostka Pavlína Jarešová, která byla moc ráda, že starostové Broumovska a Policka se s hlavou státu setkali právě v Meziměstí. I když časový harmonogram byl neúprosný, tak se stihl i dezert - teplé švestky s vanilkovou zmrzlinou obalenou v perníku. „První dáma popila malé olivětínské pivo Opat a prezident si dal Vlašský ryzlink ročník 2013," doplnila Klára Sloupenská i nápojovou konzumaci prezidentského páru.

Střelnici by ochranka asi nejradši utajila

Ve Walzelovce se prezident a jeho doprovod převlékli do turistického protože po obědě je čekala procházka v Broumovských stěnách. Ochranka se převlékala na střelnici, která v centru Walzel je, ale hlava státu měla k dispozici soukromí v šatně ve vedlejším fitcentru. Podle našich informací chtěla ochranka držet prezidenta od střelnice dál - ne tak ani z bezpečnostních důvodů, jako spíš z časových: armádního generála ve výslužbě by nejmodernější komplex krytých střelnic ve střední Evropě s vitrínami zbraní jistě pohltil. „Když ale střelnici objevil, tak neodolal a na chvíli se alespoň zastavil na recepci u vitrín se zbraněmi. Časový harmonogram mu více nepovolil," uvedl manažer Centra Walzel Tomáš Svoboda.

Před odjezdem na Hvězdu se prezident ochotně vyfotil s několika svými příznivci a školáky z místní základní školy, kteří na trpělivě čekali před Švejkem. Jedné dívce se s radostí podepsal do jejího podpisového zápisníku, čímž splnil její sen.

První dáma Eva Pavlová měla poté odjet do nedalekých Hejtmánkovic, kde se pro ní byly připraveny produkty módní značky Laiva. Ta zpracovává tzv. africký brokátu z broumovské textilní firmy Veba, z nichž vznikají originální kousky elegantních sukní. „Chtěli jsme paní Pavlové představit naší tvorbu, ale nakonec se návštěva první dámy nečekaně zrušila a odložila na neurčito," vysvětlila Lenka Hlaváčková, kterou by potěšilo, kdyby se první dáma stala hvězdnou zákaznicí Laivy.