To byla simulovaná situace, kterou připravili pořadatelé, ve čtvrtek navečer na vysokovském letišti jako závěrečný test pro mladé záchranáře z Rescue Campu.

Při příjezdu na místo to nebyl příjemný pohled. Havarovaná auta, některá na boku nebo střeše a všude desítky různě zraněných lidí. Po vystoupení z auta už mladí záchranáři slyšeli samý nářek, křik a pláč. Kam se kdo podíval, tak viděl jen krev a také pobíhající lehce zraněné, kteří byli v šoku a práci záchranářů ještě ztěžovali. Děti se ale nedaly zaskočit a vše bravurně zvládly.

Za čtrnáct dnů se naučili zachraňovat

„Bylo to dobré a zvládli jsme to, i když při příjezdu byl zmatek a všichni řvali. Nezaskočilo mě to a věděl jsem co mám kde dělat. Zásah byl dobrý a zvládli jsme to snad bez větších problémů. Za čtrnáct dnů nás toho na táboře naučili hodně. Na campu jsem už popáté. Jezdím od začátku každý rok. Příští rok bych chtěl jet opět. Nevím jestli bych na to měl, ale zkusil bych dělat vedoucího," svěřil se Pavel Hoffman, který letos ukončil základní vzdělání a po prázdninách nastupuje na střední školu.

Pro Denisu Hurdálkovou to prý bylo vzrušující. Na kempu je už potřetí a dnes už dělá mladším vedoucí. Prý to je každý rok super a každému by absolvování tábora doporučila. Má pod sebou mladší děti a myslí si, že se hodně naučily a že je to bavilo. U výjezdu si prý vždy poradily.

„Nejlepší je přijet a vyzkoušet si to v praxi. Myslím, že nikdo neodjíždí zklamaný. Příští rok pojedu určitě zase. Bylo by dobré, aby se to naučilo co nejvíce dětí, protože takováto neštěstí se stávají často. Dnes se všichni zachovali super," říká Denisa Hurdálková.

Z nedaleké Police nad Metují přijela i s bratrem na camp třináctiletá Lucka Važanová. O táboru se dozvěděla od souseda, který ji ho doporučil, a tak s bratrem jeli. Oba jsou na táboře poprvé a moc se jim to prý líbí a příští rok by chtěli jet znovu.

Při příjezdu k nehodě prý žádný špatný pocit neměla. Vždy prý myslela jen na to, že těm lidem musí pomoci. Hodně se toho během čtrnácti dnů naučila, a tak prý věděla co má dělat. Má radost z toho, že dnes už dokáže lidem pomoci.

„Když jsme přijížděli a viděl jsem tolik aut, tak mě napadlo, že to bude asi opravdu dost velké. Myslel jsem, že to bude hrozné, ale bylo to celkem v pohodě. Hned jsme se pustili do práce a všechno jsme to zvládli, a myslím že dobře," vylíčil své pocity třináctiletý Erik Charvát, který přijel na camp z Ústí nad Labem.

Na táboře je poprvé a dost se toho prý během čtrnácti dnů naučil. O Rescue Campu se dozvěděl přes facebook. Tábor prý byl opravdu dobrý. Nehody prý také všichni zvládli a je spokojený, že to tak dopadlo. Možná by si to v příštím roce ještě zopakoval.

Nad tím, jak mladí záchranáři postupují při zásahu a zda dodržují vše co mají, dohlíží profesionální záchranář Jakub Šimek. Ten je zároveň autorem nápadu v pořádání Rescue Campu, kde by se děti měly naučit poskytnout první základní pomoc při mimořádných událostech.

„Bylo to fakt super. Děti se zachovaly skvěle. Musím říci, že z těch hromadných neštěstí, které jsme každým rokem připravovali, tak toto bylo takové nejemotivnější. Moc se mně to líbilo a řekl bych, že to bylo jedno z nejlepších, i když na počet aut tady byl ohromný počet lidí, ale musím všechny, kteří se zásahu účastnili, pochválit. Zvládli to dobře a věřím, že to zvládli lépe, než by byli schopní někteří dospělí lidé. Nechci nikoho podceňovat, ale ty děti byly opravdu na tu pomoc připravené. Nechceme, aby se zkušeným záchranářům pletli pod ruce a nebo si hráli na hrdiny, ale snažíme se je připravit na ten základ, než přijede profesionální pomoc," pochvaloval práci dětí Jakub Šimek.

Jak říká, tak dnes už všichni prý znají, jak místo zajistit a pokusit se lidem zachránit život. Při simulované nehodě se snažili dělat vše, ale prý dobře vědí, že když se k něčemu dostanou v reálu, tak mají udělat opravdu jen to základní ošetření a čekat na příjezd záchranky a hasičů.

„Užili jsem si to jak my, tak myslím, že i děti. Podařilo se nám všechny zraněné ošetřit a nedošlo k žádnému úmrtí. Hodnotím to velice kladně. Můžu dát za všechny děti ruku do ohně. Každý z nich by dnes dokázal zachránit lidský život. Důkazem bylo i simulované hromadné neštěstí. Z profesionálního pohledu to bylo super a všem musím dát jedničku," nešetřil chválou Jakub Šimek.

Jak to bude příští rok prý zatím neplánuje. Je to prý otázka nejen financí, ale je to i fyzicky i psychicky dost náročné. Co bude dál prý začnou řešit až po ukončení tábora. Teď momentálně je prý pro pořádání dalšího ročníku, ale co bude za týden, nebo měsíc, tak neví. Je to pátý ročník a všechny dopadly dobře a byl i velký zájem o účast, tak by bylo škoda skončit, myslí si Šimek.

„Letos tady je asi polovina nováčků a musím říci, že i oni to zvládli skvěle. Někteří jsou věrní a jezdí každý rok. Ty tuší, že něco přijde, ale ti nováčci opravdu nic nevěděli a dokonce se to podařilo tak připravit, že si mysleli, že jsou u opravdové nehody," vysvětluje Šimek.

S dětmi vše probírá psycholog

Do dětských hlav organizátoři nevidí, a tak mají na táboře psychologa, který s dětmi vždy celý případ probere a konzultuje, co se jim líbilo a co ne.

„Musíme to z těch dětí trochu dostat. Nemůžeme to teď zabalit a pustit je jen tak domů. Je potřeba z nich dostat všechny pocity a psychicky jim pomoci, a také jim vysvětlit, že vše udělali správně. Děti musí odjíždět z tábora s tím, že všechno udělali jak měli a všechny zachránili," doplnil Jakub Šimek.

Postup při zásahu u nehody sledoval také hlavní vedoucí tábora Jaroslav Čmelík, který byl s postupem dětí rovněž spokojený.

„Děti měly za úkol všechny zraněné ošetřit a s pomocí hasičů je vyprostit z vozidel a transportovat. Myslím, že to zvládly velice dobře a v celkem krátkém čase. Bylo to dobré, musíme brát v úvahu, že to jsou ještě dost mladé a malé děti, a tak to nemůžeme srovnávat s prací profesionálních záchranářů. K té dokonalosti to mělo ještě daleko. Ale určitě vědí, jak se mají v takovéto krizové situaci zachovat. Když se někdy dostanou k opravdové nehodě, tak už budou připraveni na krev, které je vždy v takovýchto případech dost a budou schopni zareagovat tak, jak mají. Znají také, jak přivolat záchranku a jsou schopni poskytnout tu první základní první pomoc. Myslím, že jsme jim dali takový první základ pro to, aby to byly kdykoliv schopni zvládnout," říká Jaroslav Čmelík.

Za čtrnáct dnů trvání tábora prý dostali všichni dostatek informací, jak v teorii, tak i v praxi a především se to prý naučili zábavnou formou, která je bavila. Bylo to pro ně prý dobrodružné a pořádný adrenalin, a nejraději by pokračovali a zachraňovali pořád.

„Určitě to v nich ale nějaké semínko zanechá a vždy si dokáží poradit. Pokud k tomu budou okolnosti, tak by jsme rádi pokračovali i v příštím roce. Vše je ale závislé na řadě okolností a hlavně financích," dodal Jaroslav Čmelík.