Od začátku invaze na Ukrajinu uplynuly jen dva dny a v novoměstské manufaktuře na náramkové hodinky se zrodila myšlenka vyrobit hodinky se symbolikou země, která statečně a se ctí čelí nepříteli. 

„Elton hned po začátku války začal přemýšlet nad způsobem, jak rychle a efektivně pomoci. Během jednoho víkendu vedení firmy v čele s generální ředitelkou Renatou Červenák Nývltovou připravilo koncept hodinek, který akcentuje symboliku Ukrajiny, ale zároveň zachová decentní vzhled. Hodinky, které bude jejich majitel nosit s hrdostí,“ řekla mluvčí společnosti Adéla Dittmanová a dodala, že kompletní částku za jejich prodej ve výši 150 tisíc korun Prim hned poslal na Člověka v tísni -SOS Ukrajina.

První jarní gól z pohledu krajského divizního tria vstřelil v duelu proti Benátkám trutnovský Marek Rajnoch.
Trutnov nevyužil přesilovku, Náchod neskóroval ani z penalty. Dvůr veze bod

Vzhledem k tomu, že byla edice o 10 kusech během čtyř minut prodaná, tak otázka, jestli byl o ně zájem, má zřejmou odpověď. „Jak se prodávaly? Velice rychle. Kolegové z marketingu rozeslali newsletter a umístili oznámení na sociální sítě. V tu chvíli se rozezněly telefony našim obchodníkům a za čtyři minuty bylo po všem. Hodnotíme to jako obrovskou vlnu solidarity a pomoci ze strany našich zákazníků,“ byla potěšena bleskurychlou reakcí zákazníků generální ředitelka Elton hodinářská Renata Červenák Nývltová.

Technické detaily hodinek:
• model PRIM PILOT 40Q v provedení DLC
• na číselníku je ukrajinský symbol „trojzubce“. Ve skutečnosti se nejedná o trojzubec, ale o symbol sokola ve střemhlavém letu
• černý kožený pásek je prošitý v barvě ukrajinské vlajky
• na víku hodinek je opět symbol sokola, název hymny a název země Ukrajina
• 10 ks hodinek v ceně 15 000 za ks bylo vyprodáno za 4 minuty
• kompletní částka – 150 000 Kč jde na Člověka v tísni-SOS Ukrajina
• na korunce je piktogram-symbol novoměstských Primek

„Každý dělá, co může a umí. My umíme hodinky a nápad, že dáme standardnímu typu hodinek design nesoucí prvky agresivně okupované země, vznikl velmi rychle. Náklady spojené s výrobou neseme my,“ dodala ředitelka.

Přestože poptávka byla mnohem větší než nabídka, aktuálně v Eltonu neplánují vyrobit větší počet kusů než zmiňovaných deset. „Další podobnou akci neplánujeme. Kapacita naší výroby to nyní nedokáže pojmout. Co bude v budoucnu ale nikdo neví…,“ nevyloučila ani tuto možnost.

„Ukrajinského“ modelu se jeho majitelé dočkají v květnu. Design hodinek s prvky a znaky Ukrajiny je již zpracovaný. Na zadním víku hodinek je v azbuce vygravírován název ukrajinské hymny "Šče ne vmerla Ukrajini i slava, i volja" (Ještě nezemřela Ukrajina, ani její sláva, ani její svoboda).

Zákazníci jsou o době dodání informováni. „Vzhled těchto hodinek vznikl přes víkend a vyšel z hotového modelu Prim Pilot 40 Q. Pokud jde o zcela nový model, který zařazujeme do obchodní nabídky, cesta od prvních návrhů je delší, může trvat řádově měsíce. V tomto pracují naši designéři a konstrukce hodně s předstihem a již nyní se zamýšlejí nad modely pro rok 2023,“ říká k výrobě.

Ukrajinci prchající před válkou. S uprchlíky na polsko-ukrajinských hranicích strávil čtyřiadvacet hodin reportér Patrik Kaizr
Strýček, nebo pašerák? Děti prchající z Ukrajiny jsou terčem obchodníků s lidmi

Vzhledem k tomu, jak nyní většina světa projevuje sympatie k ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, tak se nabízí myšlenka jedny "ukrajinské pilotky" poslat právě jemu. Třeba by se novoměstským primkám dostalo celosvětové pozornosti. „Pokud by byla příležitost, tak proč ne,“ usmívá se generální ředitelka Renata Červenak Nývltová. 

Jedním z desítky šťastlivců, kteří po obdržení nabídky primek v ukrajinských barvách zareagovali, byl i Michal Vanický z Provodova-Šonova. „Jsem srdcem eltoňák. Před časem jsme si nechali k výročí svatby udělat s manželkou hodinky, a od té doby mi chodí z Eltonu do emailové pošty novinky nebo zajímavé nabídky,“ prozrazuje, jak se k nabídce na hodinky s ukrajinskou symbolikou dostal. Podle jeho slov byla klika, že seděl zrovna u počítače, když mu přišla zpráva. „Neváhal jsem ani minutu. Hned jsem jim napsal, že jedny na sto procent beru. Vzápětí mi objednávku potvrdili s tím, že byly všechny kusy během čtyř minut rozebrané. Kdybych minutu váhal, tak bych je asi neměl,“ popisuje s úsměvem, že měl opravdu štěstí. Velký podíl v jeho rozhodnutí hrála právě skutečnost, že koupí hodinek podpoří Ukrajinu. „To už jsem sice udělal i předtím, ale Elton je naše srdeční záležitost, tak nebylo co řešit,“ dodává.