Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Princ zavzpomínal, jak pucoval lampy v Beránku

Náchod /FOTO/ - Náchodský městský hotel U Beránka a Městské divadlo Dr. Josefa Čížka slavily sto let od svého otevření. Uplynulé úterý se zde při této příležitosti konal slavnostní večer. Při té příležitosti byla uvedena i Verdiho operu Nabucco v podání Severočeského divadla z Ústí nad Labem.

7.5.2014
SDÍLEJ:

Princ Waldemar Schaumburg Lippe s jeho chotí Antonií.Foto: Jana Hargitaiová

Na slavnostním večeru vystoupil se svým proslovem i princ Waldemar Schaumburg Lippe. Pochází z rodu, kterému dřív patřil náchodský zámek. Ač sám je dánskoněmeckého původu, rozhodl se, že z úcty k náchodským občanům přednese proslov v českém jazyce a soudě podle reakcí publika, byl to velmi dobrý tah.

V proslovu uvedl, že je přesvědčen, že již dříve byli jeho předkové „s tímto krásným divadlem úzce propojeni. A jsem si jistý, že moje babička, princezna Antoinette a můj dědeček, princ Bedřich, divadlo často navštěvovali a pokaždé si užili mnoho báječných představení během svých dlouhých pobytů v Náchodě."

Řekl také, že on sám se cítí být s Náchodem velmi úzce propojen. „…já sám jsem zde žil jako dítě v letech 1942 až 1944 a bydlel jsem na zámku v Náchodě spolu s mými prarodiči a rodiči. Má maminka byla princezna Feodora a můj tatínek princ Christian, kteří se pak roku 1944 odstěhovali dál na východ od řeky Odry, kde tatínek pomáhal své sestře spravovat její majetek," uvedl Waldemar Schaumburg Lippe.

Pokračoval: „Má babička, princezna Antoinette a můj dědeček, princ Bedřich, byli roku 1945 donuceni z náchodského zámku odejít, byli nespravedlivě vyhnáni ze země a panství na základě Benešových dekretů zkonfiskováno."

Princ také připomněl, že jeho rod Schaumburg Lippe žil více než sto let na náchodském zámku a v létě také na zámku Ratibořice. Podporoval také kulturní život v Náchodě.

Waldemar Schaumburg Lippe připomněl, že hned po sametové revoluci se začal do Náchoda pravidelně a často vracet a toto útulné město a jeho přátelské obyvatele si zamiloval. „Každý, koho jsem zde potkal, byl ke mně vždy velmi laskavý a milý," prohlásil.

Uvedl také, že je vděčný českému státu, který se o zámky Náchod a Ratibořice pečlivě stará. A pochválil jejich kastelány, že se s obrovským úsilím a nasazením snaží, aby oba zámky měly turistům pořád co nabídnout.

Princ nešetřil chválou

„Milí náchodští měšťané, můžete být hrdí na vše, co pro město děláte, na vašeho schopného starostu Birkeho a jeho tým. Je vidět, že se snažíte o stále lepší budoucnost Náchoda," nešetřil chválou princ.

Podělil se také o to, že zvlášť k hotelu Beránek má velmi úzký vztah. „Před mnoha lety byl jen jedno velké staveniště. Tehdy jsem poznal architekta, kterého jsem pak na renovaci hotelu doporučil. Často mě provázel celou budovou, od půdy až do sklepa. Všechno jsem chtěl pozorně prozkoumat. Proto jsou pro mne dnes také zajímavé práce pana Jaroslava Faltyse, který zkoumá náchodské podzemí, tajné chodby vedoucí ze zámku na náměstí a staré štoly. Byl bych rád, kdyby město jeho výzkum podpořilo," řekl princ.

Ke konci proslovu dojal všechny v sále, když zmínil, že mnohé lampy a mosazné předměty, kterými je zdobeno divadlo i hotel Beránek, sám se svým přítelem restaurátorem ručně vyčistil.

„Mého dobrého přítele, restaurátora Jaroslava Ungera z Náchoda, kdysi napadlo restaurovat lampy a mosazné předměty v náchodském divadle a v hotelu Beránek. Jelikož jsem u něj bydlel, velmi mě tento nápad a práce zajímaly. Jednoho dne mi řekl: Nemám tolik času a ještě toho zbývá tolik udělat a opravit. Já jsem řekl: Dej mi kartáč, hadr a já ti pomůžu. Spolu jsme pak seděli dlouhé hodiny vedle sebe a pucovali ty nádherné staré mosazné lampy a další věci, které dnes můžete obdivovat zde v tomto sále a v hotelu Beránek. S velkou hrdostí mohu upřímně říci, že zde nad vámi visí i moje práce," vzpomínal Waldemar Schaumburg Lippe.

Úplným závěrem pak pogratuloval divadlu ke stu let jeho trvání a popřál předsedovi představenstva Městské společnosti Beránek Náchod Aleši Cabicarovi i nadále mnoho štěstí a sil k vedení celého divadla a do budoucna mnoho dalších báječných her a představení.

Rodina Schaumburg Lippe je velmi rozvětvená a princ Waldemar je jediný, kdo jeví zájem o náchodské panství, které rodu přes sto let patřilo. Spolu se svou manželkou, princeznou Antonií, žijí v Salzburgu. Princi prý záleží na tom, aby obnovil rodinnou tradici a obyvatelům Náchoda se znovu co nejvíce přiblížil po jeho vystoupení v divadle bude jeho dalším počinem rozsáhlá výstava rodinných fotografií, které do města přiveze a vystaví na náchodském zámku. (bed, jh)

Autor: Redakce, Pavel Bednář

7.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Ilustrační foto.

Nahodil Náchod konečně motory?

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení