Základní motiv děje vraždu a znásilnění učitelky, jež spáchali školáci, posouvá dál. A to k podstatě věci. A zabývá se vinou učitele Majera, který se smrt učitelky - své sestry, rozhodne pomstít: Zabije tři nezletilé vrahy, kteří unikli trestu a jemu i okolí se vysmívají.

„V „jedničce“ se bojovalo ve škole, „dvojka“ ukázala s tím spojené mafiánské praktiky ve městě a „trojka“ se zase vrací k dětem,“ říká Tomáš Magnusek. „A tady se i ptáme, proč jsou děti takové? Proč kradou, znásilňují a vraždí? Proč mají hodnotový žebříček nastavený jinak, než drtivá většina společnosti? Je to proto, že je někdo tak vychoval,“ míní Magnusek, který problémové dětí učil. A zkušenosti pedagoga promítá i do scénáře.

Kde se rodí agresivita?

„Bastardi tři jsou do větší hloubky. Odkrýváme vztahy v rodinách a zjišťujeme nepříjemné a brutální věci. Příčiny toho, proč jsou děti tak agresivní. A samozřejmě jde i o to, celý případ uzavřít. Máme tu ředitele školy, který je obviněný, že zabil tři děti. A ať už byly důvody jakékoliv, jsou to pořád děti. A my musíme zjistit, co a jak dál? Co dovede vysokoškolsky vzdělaného, inteligentního člověka, který nemá problém se zákonem, udělat takovou věc? A zjišťujeme, že možná daleko větší bastard, než ty děti, je on sám,“ naznačuje základ děje autor.

Natáčet se bude opět v Náchodě. A také v České Skalici. „Ve filmu se opět objeví náchodská radnice, náměstí a také nádraží,“ říká producent filmu Petr Neumann, který vybírá lokace.

„Točit budeme i na kruhovém objezdu U Slavie, kde vzniknou akční scény. V hlavní roli se představí policejní zásahová jednotka,“ dodal.

„Učitel Majer se vrací z pohřbu svého dědy. Když zjistí, že ho chtějí policisté zadržet, ještě se snaží ujet. Ale ze vzduchu ho už sleduje vrtulník a na objezdu ho blokuje zásahovka,“ prozrazuje chystanou akční scénu kameraman Milan Hodek.

Natáčení se zúčastní i Romové

Bastardi 3 budou přitom obsahovat i davové scény. Hlavní se odehraje před Okresním soudem v Náchodě, kde bude souzen ředitel Majer. „Půjde o vypjaté scény, kde počítáme s účastí zhruba čtyř stovek Romů. A natáčení může zabrat celý víkend,“ odhaduje producent. Před soudem se sejdou dvě skupiny: Radikální „pravičáci“, kteří Majera za vraždu nezletilých vrahů oslavují. A taky Romové, kteří by ho rádi viděli viset.

„Atraktivitu zajistí opět záběry z vrtulníku a taky kamerového ramene. To se dá zvednout do výše deseti nebo i pětadvaceti metrů. Na roveň pátého či šestého patra budovy,“ líčí kameraman.

Záběry z České Skalice i Jaroměře

Do filmu se vrací Základní škola v České Skalici, kde „všechno začalo“. Filmaři v ní pobudou pět, možná šest dnů. A Jaroměř, konkrétně Josefov, který „hraje“ už ve druhém díle. „Zdejší staré domy, parky a zákoutí, jsou ideální pro naše účely. Zapojit hodláme i místní obyvatele. Tamní Romové si už v Bastardech zahráli, a to ve „dvojce“. Jsou ochotni spolupracovat a když hrají, tak jsou velmi věrohodní,“ dodává producent.

Scénář k filmu Bastardi 3 už zamířil k hercům. A ti se rozhodují, zda film podpoří.

Už teď je ale jisté, že lze počítat s výborným obsazením. Z původních tváří nebude chybět Ladislav Potměšil, Kristýna Leichtová, Kateřina Brožová, Jaroslava Obermaierová, Jiří Krampol či Jan Cimický.

„Pro film se snažím získat Rudolfa Hrušínského, kterému jsem napsal roli soudce, a také Danu Batulkovou. Scénář jsem poslal i legendě českého filmu Janu Třískovi. Věřím, že všichni nabídku přijmou,“ doufá Tomáš Magnusek.

Postoj Brožové se změní

Kateřina Brožová byla ve filmu Bastardi 2 na straně lidí, kteří učitele Majera odsoudili a usilovali mu o život. Teď se její postoj mění.

„Ta postava patřila ke skupině radních, kteří nesouhlasili s názory a činy Majera. A chovala se negativisticky. A měla k tomu důvod, jak je z děje „dvojky“ patrné,“ říká Brožová. „Teď však dochází k obratu i k názorovému sblížení. Dokonce mu začne pomáhat. Víc ale neprozradím,“ dodává.

Herečka má přitom nabitý program. „Zkouším v divadlech, zkouším i v muzikálu Bídníci. A Tomáš Magnusek chce začít točit v březnu. Už proto čekám jenom na termíny. A hledám skulinky v diáři, abych se mohla filmu věnovat. Moc se těším a doufám, že se vše podaří,“ dodala.

Jiří Máslo