Smyslem setkání byla prezentace jejich každodenní práce pro žáky základních a středních škol.

SETKÁNÍ NA HRANICÍCH BYLO LETOS POTŘETÍ

Sledovat, obdivovat, vyptávat se a něco málo si z policejní práce také vyzkoušet přijely na hranice letos polské děti z Klodzka a Nowe Rudy a české děti z Náchoda.

ČTYŘI STOVKY DĚTÍ sledovaly práci se zájmem a odcházely od policistů sice nerady, ale zato s nadšením v očích.„Prezentace navázala na loňské i předloňské ukázky policejní práce, které se setkaly s velkým ohlasem. Jazyková bariéra nedělala malým návštěvníkům žádné potíže, neboť se jim věnovali policisté ovládající jak češtinu, tak i polštinu. Odborné části výkladu dětem přeložili do jejich mateřského jazyka, ty vizuální překládat nebylo třeba. Mnohým výrazům pak děti porozuměly i bez překladu," uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.

Děti i studenti si měli příležitost prohlédnout vozy policie, straže granicznej i celní služby. Jejich zavazadla prozkoumal mobilní bezpečnostní laser, psovodi předvedli základní dovednosti služebních psů i speciální zákroky proti pachateli venku i ve vozidle.

Děti si mohly rovněž vyzkoušet neprůstřelnou vestu i „brnění" pořádkové jednotky. Prošly pojízdnou laboratoří na sběr kriminalistických stop, vyzkoušely si majáky na českých a polských automobilech.

ČTYŘI STOVKY DĚTÍ sledovaly práci se zájmem a odcházely od policistů sice nerady, ale zato s nadšením v očích.

V rámci vzdělávacích aktivit si vyslechli informace o historii pracoviště a o tom, jak funguje česko-polská spolupráce.

„Čtyři stovky dětí odcházely od policistů sice nerady, ale zato s nadšením v očích. V hlavách některých z nich se možná i zrodil sen stát se stejným policistou či policistkou, jaké zrovna viděli při ukázkách," dodala Eva Prachařová. (jim,pra)