VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Potštejnské je myslivost droga, která neškodí

Potštejn - Myslivost je soubor činností vedoucí k zachování druhově bohatých, geneticky čistých a zdravých stavů zvěře, jejich ochraně, zušlechťování a chovu ve volné přírodě.

15.5.2009 1
SDÍLEJ:

Sdružení Velešov v současné době hospodaří na 1 245 hektarech polí, luk a lesů. Foto: ARCHIV/Myslivecké sdružení Velešov

Myslivost je i droga, která neškodí, za kterou se nezavírá. Droga, kterou člověk potřebuje k tomu, aby si uvědomil, kdo jsme, kam patříme a jak malé jsou i ty největší vynálezy lidstva proti kouzlu, kráse a dokonalosti přírody. Nevěříte? Přesvědčte se.

V mlhách zahalené rybníky Pila a Návesník, malebná mozaika polí a lesíků na Skřibech, Brné, Pod Velešovem a Kozincem, rozkvetlé louky, koryto Divoké Orlice lemované strmými stráněmi s více než stoletými porosty, to je jen zkrácený výčet rozmanitostí naší honitby, která je zároveň ukázkou bohatství naší květeny a zvířeny. Myslivecké sdružení Velešov v současné době myslivecky hospodaří v honitbě Potštejn, Záměl na 1 245 ha polí, luk a lesů. Máme 17 členů a snažíme se být jak po stránce myslivosti a ochrany přírody, tak pořádáním kulturních akcí společensky prospěšní.

V této honitbě se vyskytuje zvěř srnčí, jejíž stavy jsou příznivé, zvěř mufloní a zvěř černá (divoká prasata). Z drobné užitkové zvěře se vyskytuje zajíc, bažant a koroptev v poměrně velmi malém množství, přestože tato zvěř není dlouhodobě v naší honitbě lovena. Ročně vysazujeme 150 ks kachen březňaček ve stejném poměru na rybník Pila a Návesník. Kachny s příchodem mrazů odtáhnou na jih, část kachen se přemístí na dosud nezamrzlou hladinu řeky, kde jich v posledních letech čím dál více přezimuje. Bývají po celou zimu atrakcí pro obyvatele, hlavně děti. Břeh řeky je pravidelným cílem rodinných vycházek s taškami plnými dobrot umísťovaných pod námi zřízený zásyp či přímo kachnám, které jsou za to vděčné. Neváhají se vykolébat po strmém břehu vstříc přicházejícím dobrodincům.

Život zvěře není jen bezstarostná idylka jako namlouvání, plození potomků, hravé zápasení mláďat, radostné švitoření, ale má i svou druhou, tragičtější stránku, která se však odehrává beze svědků, hlavně v zimním období. Tím spíše bychom měli cítit se všemi tvory, kteří kolem nás žijí, snažit se jim podle svých možností pomáhat a jejich často těžký život všemožně ulehčovat. Za tímto účelem se každý rok snažíme odchovat drobnou užitkovou zvěř, kterou posléze vypouštíme do volné přírody, abychom i my, jako naši dědové a otcové, zachovali přírodní bohatství pro naše potomky.

Myslivecké sdružení Velešov

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cesta do finálové skupiny je hodně trnitá

Videosouhrn Deníku – středa 17. ledna 2018

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Z jihu Moravy se pomalu stává noční můra

Náchod - Náchodští florbalisté se po týden staré porážce s brněnskými Gullivers vydali v dalším kole Národní ligy – východ opět na jih Moravy – tentokrát do Rousínova, kde změřili síly s Aligators Klobouky.

Výživné neplatili řadu měsíců, dluhy vystoupaly na několik tisíc

Broumov - Rodičů, kteří neplatí na své potomky zákonem stanovené výživné, není nijak málo. A bohužel ne všichni se dostanou do hledáčku policie. Ale na dva si teď na základě přijatých oznámení posvítili policisté v Broumově.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Machov

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Votrok TIP LIGA: Mizérie na začátek

Královéhradecko - Úvodním kolem v uplynulém týdnu odstartovala hokejová Votrok TIP liga 2018. Zimní podoba tradiční fotbalové tipovačky čtenářů Deníku se hraje v rámci celého Královéhradeckého kraje a čítá letos osm kol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>