VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO: Problém s milióny zastupitelé nevyřešili

Náchod – Audit hospodaření města Náchoda za rok 2009, který provedl Královéhradecký kraj, odhalil važné nedostatky. Město neoprávněně nakládalo s milióny, které utržilo za pivovar. Audit konstatoval, že radnice získaných 150 miliónů korun řádně nezaúčtovala do příjmů, přesto z nich utratila téměř jednu polovinu.

18.6.2010 1
SDÍLEJ:

Náchodští zastupitelé jednali o výsledcích auditu. Uprostřed Miroslav Jindra (SNK-ED).Foto: Jiří Máslo

A to přesto, že není vůbec jisté, zda milióny nebude muset vracet. Regulérnost prodeje pivovaru totiž zpochybňují žaloby, které řeší Krajský soud v Hradci Králové.

„Výše uvedené nakládání s těmito prostředky se ověřovatelům jeví jako neuvážené,“ píše se v auditu. „Neboť, vezmeme-li v úvahu pochybnost, zda uvedený majetkový úkon nebude zneplatněn, a městu nevznikne povinnost kupní cenu vrátit, měly být finanční prostředky ponechány bez použití a mělo o nich být účtováno jako o cizích prostředcích…,“ říká audit.

O auditu jednalo tento týden i městské zastupitelstvo, které hledalo způsob, jak dát věci do pořádku: „Zastupitelé schválili opatření k nápravě zjištěných chyb a nedostatků. Bude nadále velmi důsledně zvažováno, zda jsou přijaté peněžní prostředky skutečnými příjmy města a lze je tedy zapojit do svého hospodaření,“ uvedla mluvčí radnice Nina Adlof. „V případě, že přijaté prostředky nebudou skutečným příjmem, případně o tom bude existovat pochybnost, bude třeba zajistit, aby s těmito prostředky nebylo nakládáno a byly disponibilní pro případ vrácení,“ dodala.

Na první pohled jasné řešení, se však jeví jinak, pokud se potká s realitou: K 1. lednu letošního roku totiž podle Ladislava Šimka, vedoucího Odboru správy majetku a financování města, zbývalo ze získaných 150 miliónů, jen málo přes osmdesát devět.

„Z nich bylo 9 miliónů poskytnuto na půjčky společnosti VAK, a to na rekonstrukci kanalizace. A na zbytek už existuje rozhodnutí zastupitelů, kteří rozhodli o jejich použití na opravu Základní umělecké školy,“ dodal.

Náchod problém s auditem nevyřešil. Budou se dál utrácet milióny korun?

Protichůdnost dvou rozhodnutí, které vydalo totéž zastupitelstvo, je přitom šokující: Nejdříve peníze z prodeje pivovaru povolilo utratit a teď je svým rozhodnutím hodlá před utrácením chránit.

Není tedy jasné, jak zastupitelé chtějí svůj poslední závazek splnit? Vezmou rozhodnutí zpět, nebo zastaví financování opravy ZUŠ?
„Teď nemůžu říct, zda lze něco takového udělat,“ reagovala krátce po jednání zastupitelstva mluvčí radnice Nina Adlof. „Něco tak závažného, by jistě žádalo právní rozbor,“ dodala.

„Vůbec nevím, co si o tom všem mám myslet,“ uvedl zastupitel Miroslav Jindra (SNK-ED). „Podle mne pochybnost o tom, že peníze z prodeje pivovaru městu náleží trvá. Kde tedy vezme 150 miliónů v případě, že soud rozhodne, že je máme vracet,“ ptal se Jindra.

„Tak bude další spor, nebo nebude. A když to prohrajeme, tak si půjčíme,“ naznačil možný vývoj vedoucí finančního odboru města Ladislav Šimek.

(Jiří Máslo)

18.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení