VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměny území východních Čech v historii

Východní Čechy - V Nakladatelství Lidové noviny vyšla kniha sedmi historiků, včetně dvou Poláků, vedených Ondřejem Felcmanem Území východních Čech od středověku po raný novověk.

31.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Podtitul „Kapitoly k územně správním dějinám regionu“ naznačuje určitou nesoustavnost, zároveň však tento přístup nabízí možnost různorodých pohledů. Autoři v knize vymezují prostor východních Čech a pak sledují vývoj jeho majetkového a správního členění. Do jisté doby k území organicky řadí i oblasti Čáslavska a, což je pro nás významné, Kladska.

Řada pasáží přináší zajímavé poznatky, které se týkají i širší oblasti Náchodska, Broumovska, Jaroměřska či Podorlicka. Najdeme je např. v pojednání o kolonizačních procesech ve středověku (kolonizace Broumovska, přičlenění jeho severní části od Kladska k Čechám, osídlování Náchodska na cestě do Kladska, jeho spojení s kladským Levínskem).

Kapitola o vztazích naší oblasti s polskými Piastovci mj. líčí vznik a význam hrádků a městeček na odvrácené straně Javořích hor a vliv kláštera v Křešově. Jinde se obsáhle pojednává o rozvoji panství Trčků z Lípy na jihu našeho regionu.

Kapitola o proměnách hranic východních Čech mj. podrobně popisuje změny charakteru naší hranice s Kladskem a Slezskem. Vrací se k nim i závěrečná úvaha editora. Část nazvaná Dějiny psané architekturou se zamýšlí nad slohově nepatřičnými, historizujícími prvky ve stavbách a dokládá, že jejich budovatelé jimi chtěli upozornit na určité historické souvislosti.

Mezi příklady uvádí i stavbu poutního komplexu ve Vambeřicích nebo románsko-gotický rostlinný dekor barokního sloupu v Polici nad Metují, který klade do souvislosti s historickým portálem vedlejšího klášterního kostela (věděl autor, že sloup stál původně na náměstí a ke kostelu byl přemístěn později?).
Přítomná kniha do jisté míry navazuje na obsáhlé Dějiny východních Čech (NLN 2009), které jsou na trhu už prakticky nedostupné. Při jejím nízkém nákladu se jí brzy může stát to samé.

Jan Meier

31.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení