Včera „sociální pracovnice“, zítra podnikatelky. Poskytování sexuálních služeb by se mohlo stát živností stejně jako zedničina či truhlařina. Většina oslovených představitelů východočeských měst s návrhem hlavního města na regulaci prostituce souhlasí.

Téměř 90 procent z 80 obcí, které oslovil úřad ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové ve spolupráci se Svazem měst a obcí se vyslovilo pro to, aby se prostituce stala podnikáním jako každým jiným. K podobnému výsledku došel i Deník, když oslovil vedení jednotlivých bývalých okresních měst ve východních Čechách. Rezolutní „ne“ zaznělo pouze z Chrudimi a Trutnova.

„To je naprostá pitomost. Ten nápad neměl ani nikoho napadnout. Prostituce nemůže být kladena na stejnou úroveň jako jiné živnosti,“ uvedl starosta Trutnova Ivan Adamec.

V Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí by myšlenku prostitutek-podnikatelek rozhodně nezavrhovali. „Vedení města otázku prostituce dosud neprojednávalo. Můj osobní názor je, že tu byla snad od počátku lidstva, ani komunisté ji nevymýtili, provozována byla i za nacismu. Proto bychom si neměli na nic hrát a zdanit je jako každé živnosti,“ řekl orlickoústecký starosta Richard Pešek.

Podobně jako v Ústí se k problematice staví i pardubický magistrát. „Je fakt, že nyní je prostituce v jakémsi stavu beztíže a stát by měl pro ni stanovit jasná pravidla stejně jako pro jakoukoliv jinou činnost člověka. Neměly by ji však řešit jednotlivé obce různými vyhláškami, ale zákon,“ sdělil primátor města Pardubic Jaroslav Deml.

Vedení Svitav a Náchoda se vyjádřilo, že problém s prostitucí nemají, a proto se jí ani jinak nezabývají. Hradecký magistrát by řešení nechal na státu.

Podle návrhu pražského magistrátu by obce dostaly možnost rozhodovat samy o tom, jak se bude prostituce regulovat. „Podnikatelky“ by byly povinny odvádět daně včetně částek do zdravotního a sociálního systému.