„Z mého pohledu sloučení škol žádný smysl nemá. Myslím si, že žádné peníze se neušetří. Podle informací, které máme od ředitele, jsme školou, která není dofinancovávána krajem. Naše škola je studenty naplněná dostatečně a každým rokem se hlásí dost zájemců, kteří chtějí na naší škole studovat. Škola nezaměstnává ekonoma, protože i tuto funkci zastává ředitel. V případě zrušení jednoho ředitele by se musel přijmout ekonom, a tak se žádný plat neušetří," říká jedna z učitelek Marcela Frýbová, která na škole vyučuje český jazyk.

Slučování s hronovskou průmyslovou školou navrhují představitelé školství Královéhradeckého kraje. Prý aby se ušetřilo. O slučování ale ve městě nechce nikdo ani slyšet.

Podle Frýbové současná situace spíše vede k hysterii a na škole se uklidňují, že jsou to zatím snad jen poplašné zprávy a kraj nakonec školy nesloučí.
Kroky krajských představitelů ředitel školy komentovat nechce. Nebrání se ale hovořit o tom, jak si škola vede.

„Škola má nyní největší počet žáků ve své historii, slibně se rozvíjí, je hospodářsky silná, každoročně je zisková a platy jejích zaměstnanců nemusejí být dofinancovávány, tak jako tomu je u řady dalších škol," upozorňuje ředitel školy Marek Špelda.

Důvody pro a proti slučování

PROTI:
> Přechod střední školy v Červeném Kostelci pod jinou školu odmítají studenti, učitelé, rodiče, radnice, zastupitelstvo i obyvatelé
> Škola má nyní největší počet žáků ve své historii
> Škola je ekonomicky silná, každoročně je zisková a platy jejích zaměstnanců nemusejí být dofinancovávány, tak jako tomu je u řady dalších škol.
> Škola nemá ekonoma, vše zvládá ředitel. V případě sloučení tak ekonoma bude muset zaměstnat a jeden plat se tedy nakonec neušetří.
> Díky velké řadě realizovaných evropských projektů disponuje škola nejmodernějším vybavením
a nejnovější školní budovou kraje, která byla dostavěna teprve v roce 2000.
> Studenti mají vynikající výsledky, kterými šíří dobré jméno Červeného Kostelce po celé republice i v zahraničí. Z těch nejčerstvějších úspěchů je to letošní 3. místo studentské fiktivní firmy na 50. jubilejním mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Essenu, což se ještě žádné české fiktivní firmě v minulosti nepodařilo, a dále 1. místo v návrhářské soutěži Mladý módní tvůrce v Jihlavě, Cenu poroty a 2. místo v Prostějovské zlaté jehle a 2. místo na Avantgardě v Lysé nad Labem, tedy na třech nejprestižnějších návrhářských soutěžích v ČR.
> Škola je nezbytná pro další rozvoj města. Plánuje se dokonce propojení výuky s rozvojem místní průmyslové zóny a zde působícími podniky.

PRO (?):
> Za hlavní kritérium určování slučovaných škol radní zvolili počet žáků prezenčního studia. Mezi školy s 240 žáky a méně, studujících prezenčně, se tak dostala
i červenokostelecká Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky, která má sice celkem 288 žáků, ale z toho denních „jen" 227.

Ředitel školy Marek Špelda také připomněl, že díky velké řadě evropských projektů disponuje škola nejmodernějším vybavením a nejnovější školní budovou kraje, která byla dostavěna teprve v roce 2000.

Kritérium? 
Jen počet žáků

Za hlavní kritérium pro slučovaných škol krajští radní zvolili počet žáků prezenčního studia. Hranicí má být počet 240 studentů. Pod hranicí je tak i červenokostelecká škola, která má „pouze" 227 žáků denního studia. Celkem jich zde studuje 288.

„Mělo by se to brát ale podle kvality výuky. Kostelec zase není tak velký a ve městě je jen jedna střední škola. Zájemci o studium ji mají v podvědomí a nehlásí se jen místní, ale spádově z celého okolí. Například obor modelářky je jediný v kraji. Ty mají se svými výrobky samé úspěchy. Úspěchy má i náš ekonomický obor, kde studenti provozují fiktivní firmy, které jsou v hodnocení také hodně vysoko. Známé jsou i mezinárodně. Teď byli studenti v Německu a umístili se také velice dobře. Nevidím proto žádný důvod na sloučení, nedej bože zrušení školy," domnívá se Marcela Frýbová.

Další problém vidí v tom, že obě školy navržené ke sloučení, se nachází každá v jiném městě. Tím by se prý zvýšily náklady na komunikaci a dopravu mezi školami. Nula od nuly by tak pošla.

„Snad je to takový výkřik do tmy. Bylo by to škoda, když se podařilo vybavit novou budovu," dodává Marcela Frýbová.

Uznává, že středních škol je hodně a je potřebné je zregulovat, ale rozumně a efektivně. Myslí si, že to vše vzniklo také tím, aby se na kraji zviditelnili a ukázali, že něco dělají. Jednou z možností je prý ukázat nějakou činnost před volbami do kraje, které budou v příštím roce.

O zachování středí školy oděvní, služeb a ekonomiky pod hlavičkou Červeného Kostelce se rozhodlo bojovat vedení města. Zastupitelé už se jednohlasně vyjádřili, že se slučováním nesouhlasí.

(jim, bed)