„Letošní sezona je zatím tou nejhorší za posledních deset let. Jedním slovem katastrofa,“ zhodnotila právě uplynulou první půlku prázdnin Jaroslava Justová, ředitelka příspěvkové organizace Sportovní zařízení Města Náchoda, které je provozovatelem Jiráskova koupaliště v Náchodě – Plhově.
„Tržby za letošní červenec činí 270 tisíc korun. Je to třikrát méně než bylo vloni,“ uvedla Justová, která podobnou sezonu ještě nezažila.Podle provozovatele Jiráskova koupaliště v Náchodě byly v červenci pouze tři dny s tropickými teplotami, a to přišlo vždy kolem tisícovky návštěvníků.

Když je ošklivo, vyplatí se zavřít

„Sedmnáct dní bylo úplně bez návštěvy, koupaliště mělo z důvodu špatného počasí zavřeno,“ uvedla Jaroslava Justová, ředitelka Sportovního zařízení Města Náchod. Jak dodala, denní náklady na technologie činí šest tisíc korun, v úvahu je nutné brát také mzdové náklady. Proto se při nevlídném počasí nevyplatí koupaliště otvírat.

Se zlepšením provozovatelé náchodského koupaliště nepočítají. „Podle předpovědí má být v srpnu pouze pár letních dnů. Takové studené léto nepamatuji… Vždy, když byl chladný červenec, tak byl pak slunečný srpen. Nebo opačně. Jeden měsíc vždy vyrovnal druhý… Letos budou zřejmě špatné oba dva měsíce,“ povzdychla si Jaroslava Justová.

Motory se točí, stojí to peníze…

Ani Petr Kocián, provozovatel koupaliště v Polici nad Metují, není z letošní sezony vůbec nadšený. „Je to nejhorší léto za poslední čtyři roky, co provozuji koupaliště,“ nechal se slyšet s tím, že tržby jsou slabé a návštěvnost minimální. „Zatím přišlo necelých tisíc lidí za celou dobu, co máme otevřeno. Největší návštěvnost – 450 lidí – byla před dvěma týdny, kdy bylo jeden den třicet stupňů Celsia,“ uvádí Kocián. Druhá největší návštěvnost byla 250 lidí za den. „Motory se točí, stojí to peníze, ale počasí bohužel poručit neumíme,“ smutně míní provozovatel polického koupaliště.

Kemping Rozkoš zeje prázdnotou

Málo turistů hlásí také Autokemping Rozkoš v České Skalici, který nabízí kromě chatek a místa pro karavany plochu pro 800 stanů. „Místa pro stany zejí prázdnotou, je jich tu jen několik desítek, navíc lidé vydrží v dešti den či dva a balí. To počasí nám dává zabrat,“ řekl jednatel kempu Jan Šnajdr.
Kemp na Rozkoši měl špatnou sezonu již vloni, kdy návštěvnost poznamenalo červencové zhoršení kvality vody v nádrži a následný úhyn úhořů. „Loni jsme si mysleli, že sezona už horší být nemůže, ale ta letošní sezona to ještě překonala,“ řekl Šnajdr. Také on uvedl, že i letos pokračuje pokles zájmu zahraniční turistů. „Například Holanďanů a Poláků přijíždí letos výrazně méně než v minulých letech,“ dodal.

V Jaroměři vodu přihřívají

Velkou výhodou plaveckého areálu v Jaroměři je, že nabízí vyhřívaný bazén s teplotou vody 23° C, což znamená možnost sportovního vyžití nejen pro otužilce. Přesto i zde vzhledem k počasí klesly tržby v porovnání s červencem minulého roku z 820 tisíc na 640 tisíc korun.

Vedoucí odboru správy a údržby majetku města Jana Hrubá dodává: „Je pravdou, že kombinace slunce a vody je samozřejmě pro návštěvníky největším lákadlem. Naskýtá se zde totiž šance dalšího vyžití, jako např. u stolního tenisu, plážovém volejbale nebo v nově zřízeném Fit-parku. Jedná se o venkovní posilovací stroje určené pro všechny věkové kategorie. Chceme aby každý návštěvník měl možnost strávit letní čas za branami areálu dle svého přání a pokud možno i aktivně.

Úbytek pocítil také moderní Aqaland

Správce moderního koupaliště Aqaland v Meziměstí Petr Kubík odhaduje, že v meziročním srovnání s červencem 2010 přišla letos na koupaliště jen pouhá polovina návštěvníků. „Návštěvnost je špatná,“ je si vědom také místostarosta Pavel Hečko. „Je zima, chladno a lidi nechodí. Přitom provoz areálu nás stojí dost peněz.“(sýk, fis)