„Je vidět, že to může fungovat i u nás. Když jsem jezdil do Německa, bylo to samozřejmostí, že jsme viděli pracovníky dělat na stavbě ještě pozdě večer. To akorát tady se do toho nikomu nechce. Asi proto, že by to stálo víc na přesčasech, museli by si to zorganizovat a opravdu dělat a na to tady nejsou zvyklí," usuzuje jeden z oslovených řidičů Petr Hastrdlo. Podle něj třeba jinde v regionu, kde se pracuje na silnicích, je vidět dělníky do odpoledne a ještě to vypadá, že jich dělá jen část nebo v některé dny nejsou vidět vůbec.

Donutit stavební firmy, aby jejich zaměstnanci pracovali u Slávie od časného rána podle podmínek až do deseti hodin večer, se vedení náchodské radnice podařilo po dohodě s investorem, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, Správa Hradec Králové.

„Je to možná trochu pilotní přístup, ale je domluveno, že jak hlavní dodavatel, tak subdodavatelé mají pracovní dobu do deseti hodin do večera. Někdy je to problém, protože v deset už je tma, ale díval jsem se tuhle, že končili skutečně někdy okolo deváté hodiny," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Práce do pozdních hodin jsou naplánovány proto, aby komplikace v dopravě na hlavním tahu městem, kudy denně projede na třicet tisíc automobilů, netrvaly ještě déle a obyvatele města stejně jako řidiče už tak náročné dopravní komplikace sužovaly co možná nejméně.

Teplárna má dokonce náskok

Na rekonstrukci inženýrských sítí dokonce někteří dělníci pracovali i o víkendech. „Teplárna má zhruba desetidenní náskok. Může se stát nějaký technologický problém, ale v tuto chvíli to vypadá, že se vše stíhá," informoval na posledním jednání náchodských zastupitelů Birke.

Starosta uvedl, že s prodlouženou pracovní dobou na staveništi se trochu obává stížností obyvatel, kteří mohou být kvůli hluku strojů večer naštvaní. Jenže nebýt toho, rekonstrukce by musela být naplánována na podstatně delší dobu. „Nebýt toho, že stavaři mohou pracovat až do večera, bylo by to minimálně o tři týdny delší, než jak jsou současné termíny nastaveny," upozornil starosta. Dodal, že když silničářům vedení města oznámilo, že trvá na práci od rána do večera, měl pocit, že se na něj dívají, jako kdyby spadli z vesmíru.

Například majitel jednoho z regionálních výrobních závodů na nedávné besedě podnikatelů a starostů k problematice dopravy uvedl: „Když lidé uvidí, že se bude makat od rána do večera, tak to potěší a každý to pochopí…"

Rekonstrukce kruhové křižovatky u Slávie, kde je provoz řízen jedním pruhem a další doprava se odklání na objízdné trasy, se zatím obešla bez větších komplikací v dopravě. Až na špičky, kdy je provoz trochu hustší a kolony delší, zatím doprava ani po několika týdnech od zahájení prací nezkolabovala a vše se zvládá s čekáním maximálně několika desítek minut. „Všichni jsme to čekali mnohem horší," dodal starosta.

Na posledním zastupitelstvu proto poděkoval všem, kteří se na přípravě rekonstrukce i dopravních omezení podíleli. Od stavebníků přes policii až po zaměstnance, kteří na silnici řídí kyvadlově provoz. „Jsou tam i v sobotu a v neděli, což mě překvapilo. Od šesti do osmnácti hodin opravdu korigují dopravu, aby kolony byly co nejmenší," chválil starosta.

Křižovatku u Slávie je nutné opravit hned z několika důvodů. Dojde k jejím úpravám tak, aby byl bezpečnější a plynulejší průjezd. Druhým důvodem je, že vozovka i infrastruktura pod kruhovým objezdem už jsou v havarijním stavu. Inženýrské sítě jsou na hranici životnosti, přitom pod objezdem prochází veškerá technická infrastruktura. Minimálně měsíce se proto pracuje jenom na rekonstrukci těchto sítí.