Byť se čekalo, že po omezení provozu na kruhové křižovatce u Slávie může dojít i ke kolapsu, doprava městem projížděla bez větších problémů. Kolony na Pražské ulici se tvořily nárazově, větší jen ve špičce a čekání nebylo nijak příliš zdlouhavé.

Rekonstrukce kruhového objezdu u Slávie začala včera 16. března. Stavbaři polovinu objezdu uzavřeli hned ráno a přes otevřenou polovinu začali auta pouštět kyvadlově. Některým uzavřeným ulicím se řidiči musejí vyhýbat po místních objížďkách. Během včerejšího rána i dopoledne automobily po kruhovém objezdu na tranzitní silnici do Polska projížděly bez většího zdržení a doprava tak problémy a zdržení řidičům nezpůsobila.

Řidiči se zřejmě připravili

„Řidiči o omezení dopředu věděli a zřejmě se na něj připravili. I proto byl provoz dopoledne plynulý, čekání u křižovatky nebylo delší než obvykle," řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Dodala, že informace o omezení provozu dala radnice vědět i kamionovým přepravcům v Česku, Polsku a Pobaltí. Dostali doporučení, aby se Náchodu raději vyhnuli.

Přestože provoz byl zatím takřka bezproblémový, není vyloučeno, že komplikace spojené s dlouhými kolonami se mohou objevit v dalších dnech či týdnech. Když všichni řidiči budou jezdit, jak se má, zvládne se to možná bez větších problémů. Stačí ale málo, ťuknutí plechů, nedání přednosti, špatné zaparkování v úzkých ulicích a hned může nastat kolaps.

Ukrajují vždy z té větší fronty

Pověření pracovníci řídí dopravu přes křižovatku u Slávie vždy od šesti hodin ráno do šesti večer. „Fyzicky fronty, které bezesporu budou, monitorují a přednostně pouští automobily tak, aby se z těch front ukrajovalo v tom směru, kde je kolona právě větší," vysvětlil starosta Jan Birke. Přes noc průjezd staveništěm řídí semafory.

Během první etapy rekonstrukce, která trvá do poloviny května, je uzavřena polovina okružní křižovatky ve směru k nemocnici. Celková oprava objezdu potrvá do poloviny června. A po Slávii přijde na řadu výstavba nové okružní křižovatky u Čedoku, která potrvá do podzimu. Křižovatka u Čedoku je nejsložitějším dopravním uzlem ve městě. Nové kruhové objezdy by měly zlepšit plynulost a bezpečnost dopravy ve městě. Náklady na opravy činí zhruba 50 milionů korun, investorem je Ředitelství silnic a dálnic.